İnsan olduğunda Oğul, insanı yüceliğine kavuşturabilmek için Ruh’u almıştır.

Evrene hayat veren O, takdirde değer bir çalışma ile, her şeyi Mesih’te özetlemeye karar verdiğinde ve insan doğasına ilk onurlu durumunu iade etmek istediğinde, ilerde, başkaca armağanlar arasında, Kutsal Ruh’u da bağışlayacağını açıkladı; nitekim, insanın almış olduğu değerlere sürekli olarak sahip olabilmesi için başka bir çare yoktu.

Tanrı böylece, Ruh’un bize ineceği zamanı saptıyor ve bu Mesih’in geleceği zamandır ve bunu “o günlerde” demekle ilan ediyor, yani Kurtarıcımızın zamanında, “Ruhumu her yaratığa indireceğim” (bk. Gal. 3, 1).Tanrı’nın görkemli merhameti yeryüzüne ve aramıza insan doğasında Tekdoğumlu Oğlunu, yani Kutsal Kitap’ın kehanetine göre bir kadından doğan bir insanı getirdiğinde Tanrı ve Baba olan O, yeniden Ruh’u bahşetti ve O’nu, tümden yenilenen insan doğasının ilk ürünü olarak, ilkin Mesih aldı. Bunu “Ruh’un güvercin biçiminde gökten indiğini, O’nun üzerine durduğunu gördüm” (Yu. 1, 32) diye beyan ettiğinde Yuhanna doğruluyor.

Mesih Ruh’u insan olarak kabul etti, bir insanın kabul etmesi uygun olduğu için. Baba tarafından doğurulan ve O’na eştözel kalan ve insansal doğumundan önce varolan, hatta kesinlikle zamandan önce olan, Tanrı’nın oğlu Baba’sının, insan doğasında doğduktan sonra, O’na “Sen benim oğlumsun, bugün ben sana baba oldum” (Mez. 2, 7) dediğinde kendini hakarete uğramış hissetmiyor.
Baba, zamandan önce Tanrı olup O’nun tarafından var edilenin bugün var edildiğini beyan ediyor ve bunda Mesih’te, manevi evlat sıfatı ile bizleri kabul ettiğini doğruluyor. Nitekim Mesih insan olduğuna göre, tüm insan doğasını almıştır. Baba’nın kendi Ruh’u vardır ve bunu yeniden Oğlu’na veriyor ki, servet ve iyilik kaynağı olarak, biz de O’ndan alabilelim.Bu nedenden dolayı, Kutsal Kitap’ta yazıldığı gibi, İbrahim’in soyunu paylaşmak istedi ve her yönden kardeşleri olan bizlerin bir benzeri oldu.

Demek ki Tekdoğumlu Oğul, Ruh’u kendi için kabul etmiyor, nitekim Ruh Oğul’un Ruh’udur ve O’ndadır; daha önce söylediğimiz gibi, O’nun için veriliyor; oysa, insan olunca, Oğul tüm insan doğasını içerdiğinde Ruh’u insanı tümden değiştirmek ve onu ilk yüceliğine geri getirmek için almıştır.Usun bilgeliğini kullanarak ve Kutsal Kitap’ın sözlerine dayanarak Mesih’in Ruh’u kendi için değil, bizim için aldığını anlıyoruz; nitekim her iyilik bize O’nun vasıtasıyla geliyor.

KİRİLLOS (İSKENDERİYELİ) (380-444)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt