Tanrı’nın Annesi Meryem’e övgü.

Burada, mutlu ve her zaman Bakire Tanrı’nın annesi Meryem Ana tarafından çağrılan sevinçli ve hareketli azizlerin toplantısında bulunuyor. Bu yüzden ve her ne kadar ağır bir üzüntünün yükünü taşıyorsam da, bu aziz babaları burada görmek bana büyük bir mutluluk vermiştir. Şimdi aramızda mezmur yazarı Davut’un tatlı sözü gerçekleşmiştir: “Ne iyi, ne güzeldir, birlik içinde kardeşçe yaşamak” (Mez. 132, 1).

Bundan dolayı, Tanrı’nın aziz Annesi Meryem’in bu kilisesinde bizi bir araya getiren, ey aziz mistik Üçlü-Birlik, seni selamlıyoruz. Ey Tanrı’nın Annesi Meryem, tüm dünyanın tapılası hazinesi, hiç sönmeyen lamba, bekaretin tacı, doğru öğretinin asası, hiçbir yerin kapsayamadığı O’nun mekanı, hem Anne hem Bakire olan, Kutsal İncillerde “Rab’bin adıyla gelene övgüler olsun” (Mat. 21, 9) denilen seni selamlıyoruz.

Bakire kucağında sonsuz ve ebedi olanı kabul eden sana selam. Kutsal Üçlü-Birlik senin için yüceltilip tapınılır. Sayende değerli haç dünyanın her köşesinde yüceltme ve tapınma konusu oluyor. Sayende gökler coşuyor. Sayende melekler ve baş melekler mutlu oluyor. Sayende şeytanlar kaçıyor. Sayende günaha sevk eden şeytan göklerden düşmüştür. Sayende çökmüş olan her yaratık göklere yükseltilmiştir. Sayende putperestliğin kölesi olan insan soyu gerçeğin bilgisine ulaştı. Sayende inanç sahipleri Kutsal vaftizin lütfuna varıyorlar. Sayende mutluluğun yağı geliyor. Sayende tüm evrende kiliseler kurulmuştur. Sayende insanlar tövbe etmeye yöneltiliyorlar.
Başka ne söylenebilir? Sayende Tanrı’nın Oğlu “karanlıklarda ve ölümün gölgesinde yatanlara” (Luk. 1, 79) ışık olarak parladı. Sayende peygamberler kehanette bulundular. Sayende havariler kurtuluşu dünyaya vaaz ettiler. Sayende ölüler dirildi. Sayende krallar kutsal Üçlü-Birlik adına hüküm sürüyorlar.

Hangi insan her övgüye layık olan Meryem’i uygun şekilde yüceltebilir? O anne ve bakiredir. Harika! Bu mucize beni şaşırtıyor. İnşaatçının inşa ettiği tapınakta oturması yasak olduğunu kim duydu ki? Kendi hizmetkarını annesi olmasına davet eden suçlanabilir mi?
İşte, her şey neşededir. Bizler tanrısal Birliğe tapalım ve saygı gösterelim, ayrılmayan Üçlükden hiç korkmadan ona hizmet edelim, Tanrı’nın aziz tapınağı olan daima Bakire Meryem’i övgülerle kutlayalım, lekesiz Oğlu’nu ve güveyini de çünkü yüzyılların yüzyıllarında şan O’na aittir Amin.

KİRİLLOS (İSKENDERİYELİ) (380-444)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt