Biliyoruz ki, Tanrı’yı sevenler için her şey, iyiliğin işbirliğine yarar.

Madem ki, imgesine uygun olarak yaratıldığımız, örnek Tanrı’dır. Bu örneği izlemeye bakın. Siz hıristiyansınız ve adınızla insan saygınlığınızı beyan etmektesiniz. Bu yüzden de insan olan Mesih’in sevgisinin izleyicilerisiniz.
İyiliğinin zenginliklerini düşünün. Cisimlenme ile insanların arasına gelmek üzereyken, tövbenin habercisi ve öğretmeni olan Yahya’yı gönderdi ilkin ve Yahya’dan önce de tüm peygamberleri. Öyle ki insanlara kendilerine gelmeyi, doğru yola dönmeyi ve daha iyi bir yaşama geçmeyi öğretsinler.

Biraz sonra kendi geldiğinde, şahsen ve kendi ağzından şunları beyan etti: “Ey bütün yorgunlar ve yükleri ağır olanlar! Bana gelin, ben sizi rahatlatırım” (Mat. 11, 28). Bu yüzdendir ki, sözlerine uyanlara, günahlarının hızlı bir affını bahşetti ve onları rahatsız edenden kurtardı. Söz onları kutsadı. Ruh sağlamlaştırdı. Eski insan sulara gömüldü ve lütufla çiçek açan yeni insan oluştu.
Sonra neler oldu? Düşman olan dost oldu. Yabancı olan oğul oldu ve inançsız olan, kutsal ve dindar.
İyi Çobanın, Rabbin bize verdiği örneği izleyelim. İnciller’e bakalım ve onlardan yansıyan ilgi ve iyilik örneğine hayran olup, onu iyice özümsemeye çalışalım.

Meseller’de ve benzeyişlerde yüz kuzusu olan bir çoban görüyorum. Biri sürüden uzaklaşıp başıbozuk gezerken, çoban düzen içinde otlayanlarla kalmıyor, fakat diğerini aramaya koyulup, büyük güçlüklerle uzun çöllerde yürüyüp, kaybolan kuzuyu buluncaya dek arıyor.
Bulduktan sonra onu dövmüyor, sürüye katılması için zorlamıyor, fakat omuzlarına alıp, ona şefkatle davranıp sürüye geri götürüyor ve sürüdekilerden daha çok, o bulduğu tek kuzu için daha büyük bir mutluluk duyuyor.

Mesel’in gizli kapalı gerçeğine dikkat edelim. O kuzu hiç bir şekilde gerçek bir kuzu değildir. Ne de o çoban gerçek bir çobandır. Anlamları başkadır. Yüce, kutsal gerçekleri içeren biçimlerdir. Nitekim insanları lanetlenmiş ve umuttan yoksun gibi saymanın doğru olmadığını, tehlikede olanları görmemezlikten gelemeyeceğimizi, onlara yardım etmekte tembel olamayacağımızı, doğru yoldan ayrılıp, kaybolan koyunları doğru yola yönlendirmenin görevimiz olduğunu hatırlatıyorlar. Döndükleri için mutlu olmalıyız. İyilik ve inanç içinde yaşayanların kalabalığı ile yeniden bir araya getirmeliyiz.

ASTERİUS (AMASYA’LI) († 410)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt