Herkes Mesih’te yeniden yaşayacaktır.

Mesih, hem ölülerin hem de canlıların Rabbi olmak için ölümü, daha sonra yaşamı tanıdı. Fakat Allah, ölülerin Allah’ı değil, canlıların Allah’ıdır. Ölülerin Rabbi canlı olduğuna göre, ölüler artık ölü değil, canlıdırlar. Yaşasınlar ve artık ölümden korkmasınlar diye onlarda hayat hüküm sürmektedir, tıpkı ölüler arasından dirilen Mesih’in artık ölmediği gibi. Dirilip bozulmaktan kurtulan onlar, artık ölümü görmeyeceklerdir; Mesih’in dirilişine katılacaklardır, nasıl ki kendisi onların ölümüne katılmışsa. Gerçekten eğer O, o zamana kadar ebedi hapishane olan, yeryüzüne gelmişse, bu, bronz kapıları kırmak ve demir kilitleri parçalamak için, hayatımızı kendine doğru çekerek onu bozulmaktan kurtarmak ve bize esaret yerine özgürlük vermek içindir.

Eğer bu tasarı henüz gerçekleşmemişse, çünkü insanlar hala ölmekte ve hala ölüm onların bedenlerini çürütmektedir, bu, bir inançsızlık sebebi olmamalıdır. Bize vaadedilen nimetlerden, ilk doğanımız olanın şahsında, şimdiden bir avans almış bulunuyoruz; onun sayesinde göğe doğru yükseliyoruz ve bizi yükseklere götüren kimsenin tahtını paylaşıyoruz, tıpkı aziz Pavlus’un söylediği gibi: Onunla birlikte o bizi diriltti, onunla birlikte o bizi göklerde, Mesih İsa’da hükümran etti.

Peder tarafından belirlenen zaman geldiğinde, çocukluğu üzerimizden atıp mükemmel insan haline geldiğimizde bu vaadin gerçekleştiğini göreceğiz. Çünkü yüzyılların Peder’i, bize yaptığı armağanın sağlam kalmasını ve çocukluğa bir dönüşle bir yana itilmemesini istemiştir.Rabbin Bedeninin tinsel halde dirilmiş olduğunu söylemeye lüzum yok. Çünkü aziz Pavlus beden konusunda, onun hayvani beden olarak ekilmiş olup tinsel beden olarak dirildiğini söylemektedir, yani bir rehber gibi önümüzde giden, Mesih’in görkemi içinde biçim değiştirmiştir.

Bu nedenle Havari, zavallı bedenlerimizi kendi görkemli bedenine benzer olarak değiştirecek olan Mesih’le bütün insan türüne ne olacağını söylemiştir. Çünkü bunu iyi biliyordu.
Eğer biçim değiştirme tinsel bir bedene dönüşmekse ve eğer bu beden, Mesih’in görkemli bedenine uyuyorsa, bu demektir ki o, iğrençlik içinde ekilmiş bedenden farklı olmayıp, aynısının görkemli hale gelmesidir.
Mesih, bizim tabiatımızın ilk örneği olan, kendi insanlığını Peder’e götürmekle gerçekleştirdiği şeyi, vaadi gereği bütün insan türü için yapacaktır: Yeryüzünden yükseltildiğimde, bütün insanları kendime çekeceğim.

ANASTASİUS (ANTAKYA’LI) († 599)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt