Hiçbir kurban gerçek yüksek kahinin, çarmıhın sunağında kutladığı kurbandan daha kutsal olmadı.

Karanlıkları kovan ve ışığı yeniden getiren Kutsal Haç’ın bayramını kutluyoruz. Böylece çarmıha gerilen İsa ile birlikte, yüceltilip şanlanıyoruz. Gerçekten günahların dünyasından kopup zirvelere doğru yükseliyoruz. Haçın zenginliği öylesine büyük ki, ona sahip olan gerçek bir hazineye sahip olur. Ve haklı olarak onu Kutsal olarak adlandırıyorum. Çünkü tanımlamada ve gerçeğinde servetlerin en değerlisidir. Tüm kurtuluşumuz ondadır. Günah öncesi durumumuza dönebilmenin aracı ve yoludur. Nitekim haç olmasaydı çarmıha çekilen Mesih de olmazdı. Haç olmasaydı, Yaşam tahtaya çivilenmiyecekti. Sonra da şayet Yaşam tahtaya çivilenmeseydi böğründen dünyayı arındıran o ölümsüzlük kaynakları, kan ve su fışkırmazdı. Günahımızdan dolayı yazılan mahkumiyet kararı yırtılmayacak, biz özgürlüğe kavuşamayacaktık, yaşam ağacından yararlanamayacaktık ve cennet bizlere açılmayacaktı. Haç olmasaydı, ölüm yenilmeyecekti, cehennem boşalmayacaktı.

O halde haç gerçekten görkemli ve benzeri olmayan bir olanaktır. Çünkü aracılığı ile çok zenginliklere sahip olduk ve bunlar, meziyetler artınca artıyor. Her ne kadar çoğunlukla Mesih’in mucizeleri ve azabı sayesinde olduysa da haç değerlidir. Çünkü aynı zamanda Tanrı’nın darağacı ve ganimetidir. İsteği ile onda öldüğü için darağacı. Ganimet, çünkü onunla Şeytan yenildi ve Şeytan’la ölüm bozguna uğradı. Bundan başka cehennemin gücü azaldı ve haç tüm evrenin ortak kurtuluşu oldu.

Haç, Mesih’in şanı, Mesih’in yüceltilmesidir. Haç, Mesih’in tüm acılarını içeren değerli ve pahabiçilmez kasedir. Azabının eksiksiz bireşimidir. Haç’ın Mesih’in şanı olduğu konusunda ikna olman için söylediklerine kulak ver: “Şimdi İnsanoğlu yüceltildi ve onda Tanrı da yüceltildi ve onu yüceltecektir” (Yu. 13, 31-32). Yeniden: “Baba, dünya varolmadan önce ben senin yanındayken sahip olduğum yücelikle şimdi beni yanında yücelt” (Yu. 17, 5). Ve de o zaman çarmıhta elde edilen o yüceliği açıklamak için: “Baba, adını yücelt. Bunun üzerine gökten bir ses geldi: “Adımı yücelttim, yine yücelteceğim” (Yu. 12, 28). Haçın Mesih’in de yüceltilmesi olduğu konusunda, söylediklerine kulak ver: “Ben yüceltildiğim zaman bütün insanları kendime çekeceğim” (Yu. 12, 32). O halde haçın Mesih’in şanı ve yüceltilişi olduğunu görüyorsun.

ANDREAS (GİRİT’Lİ) (660-740)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt