Karanlıktan ışık parlayacak.

Rable karşılaşmanın gizini içtenlikli bir katılışla kutlayan ve ona tapan bizler, onu karşılamak için coşkulu bir ruhla birlikte koşup hareket edelim. Hiç kimse bundan kaçınmasın, hiç kimse meşalesini getirmeyi reddetmesin. Aksine mumların alevini artıralım ki, yaklaşanın tanrısal parlaklığı açıklayabilelim. Sonsuz ışığın bolluğu dumanın karanlıklarını yok ettikten sonra, her şey O’nun sayesinde parlıyor. Mumlarımız, Mesih’i karşılamak için gerekli olan ruhumuzun ışığını temsil ediyorlar. Nitekim nasıl ki Allah’ın Annesi ve el değmemiş Bakire gerçek Işığı kollarında taşıyıp karanlıklarda olanlara yaklaştıysa, aynı şekilde biz de aydınlığı ile ışıklandırılmış ve ellerimizde herkesin önünde parlayan ışığı tutarak, gerçek ışık olana doğru hızlandırılmalıyız.

Işık dünyaya geldi (bk. Yu. 1, 9) ve onu örten karanlıkları dağıtarak, dünyayı aydınlattı. Yücelerden doğan (bk. Luk. 1, 78) bizleri ziyaret etti ve karanlıkların içinde yatanları aydınlattı. Bu yüzden biz de şimdi meşaleleri kaparak yürümeli, ışıkları taşıyarak koşmalıyız. Böylece ışığın bize yansıdığını gösterip, habercileri olduğumuz tanrısal parlaklığı temsil edeceğiz. Bu yüzden hep birlikte Allah’ı karşılamak için koşalım.

Bu dünyaya gelen her insanı aydınlatan gerçek Işık (bk. Yu. 1, 9) gelmiştir. O halde kardeşlerim, hepimiz aydınlanalım, hepimiz parlayalım. Hiç kimse bu görkemden uzak kalmasın, hiç kimse karanlıkta kalmakta ısrar etmesin. Hepimiz ışıklandırılmış ve aydınlatılmış olarak, O’na doğru ilerleyelim. Yaşlı Şimon’la birlikte, şimşek gibi çakan sonsuz ışığı ruhumuzda heyecanla kabul edelim. Gerçek ışığı gönderen, tüm karanlıkları dağıtan ve tümünü ışıklandıran ışığın Pederine ilahilerimizle şükredelim. Nitekim, tüm halkların önünde hazırlanan ve O’nun sayesinde yeni bir İsrail olan, bizlere açıklanan Allah’tan gelen kurtuluşu biz de gördük ve Mesih’i görür görmez, bu yaşamın bağlarından kurtulan Şimon gibi, eski ve karanlık suçtan hemen kurtulduk.

Beytlehem’den gelen Mesih’e, inancına sarılarak biz de putperest iken, Allah’ın milleti olduk. Nitekim O, Peder Allah’ın kurtuluşudur. Ete bürünen Allah’ın gözleri ile gördük. Aramızda varolan Allah’ı gördüğümüz ve tinsel kollarımızla karşıladığımız için kendimize yeni İsrail demekteyiz. Biz bu varoluşu, yıldönümü kutlamaları ile saygı gösteriyoruz ve artık unutabilmemiz de olası olmayacaktır.

SOFRONİOS (KUDÜS’LÜ) (550-638)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt