Kucağınızın meyvesi ile tanınmışsınız.

Allah’ın Bakire Annesi’nin Anna’dan doğması gerektiğinden doğa, lütuftan önce tohuma öncelik vermeyi göze alamadı; fakat lütuf meyvesini oluşturabilmesi için, kendi meyvesinden yoksun kaldı. Nitekim her yaratığın ilk doğanı olan ve “her şeyin varlığını sürdürenin” (Ko. 1, 17) doğacağı o ilk doğan ananın ilk önce dünyaya gelmesi gerekmekteydi. Ey Yoakim ve Anna, mutlu ikili! Her yaratık size borçludur. Çünkü sizin için yaratık Yaradana en beğenilen armağanı, yani Yaradana tek yaraşır arı anneyi, sundu.

Mutlu ol, Anna “kısır, sen ki, doğurmadın; terennüme koyul ve yüksek sesle çağır, sen ki, doğurma acısı çekmedin” (Yşa. 54). Çok sevin, ey Yoakim, çünkü kızından bizler için bir çocuk doğdu, bizlere bir oğul verildi ve adı Melek olacaktır. Tüm dünya için yüce öneri ve kurtuluş, güçlü Allah (bk. Yşa. 9, 6). Bu çocuk Allah’tır.

Ey Yoakim ve Anna, gerçekten lekesiz, kutsal ikili! Kucağınızın meyvesi ile tanınmışsınız, Rabbin bir kez dediği gibi: “Onları meyvelerinden tanıyacaksınız” (Mat. 7, 18). Siz yaşantınızı Allah’ın uygun gördüğü ve sizden doğana layık şekilde yürüttünüz. Nitekim, arı ve kutsal beraberliğinizde doğumdan önce, doğumda ve doğumdan sonra bakire olan o bakirelik incisine hayat verdiniz. O ki, derim ben, tek olarak aklının ve ruhun ve bedenin bakireliğini daima korumalıydı.Ey Yoakim ve Anna, en arı ikili! Siz, doğal yasanın koyduğu iffeti koruyarak, tanrısal erdemin sayesinde, doğayı aşanı elde ettiniz. Dünyaya, Allah’ın erkek tanımamış olan annesini verdiniz. Siz insan doğasında inançlı ve kutsal bir yaşam sürmekle, meleklerden daha yüce ve şimdi de meleklerin kraliçesi olan bir kızı dünyaya getirdiniz.

Ey, çok güzel ve çok tatlı bakire! Ey, Adem’in kızı ve Allah’ın Annesi. Sana yaşamı veren gönül mutlu olsun! Sana sarılan kollar ve tümden bekaretini koruman için, seni iffetle öpen annenin ve babanın dudakları mutlu olsun! “Ey bütün dünya, Rabbe meserretle nida edin. Birden nida edip, meserretle terennüm edin ve hamdedin” (Mez. 97, 4). Sesinizi yükseltin, bağırın, korkmayın.

YUHANNA (ŞAM’LI) (675-749)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt