Ağzını Tanrı’nın sözüne aç!

Kalbimiz ve ağzımız durmadan bilgeyle meşgul olsun; dilin Tanrı sözlerini söylesin; Tanrı’nın yasası kalbinde yer alsın. Kutsal Yazı sana bu yüzden şöyle der: Evinde otururken, yolda yürürken, uyurken ve ayıkken ondan söz edeceksin. O halde Rabbimiz İsa’dan sözedelim. Çünkü Bilgelik O’dur. Tanrı’nın Sözü, Kelamı O’dur.
Kutsal Kitap’ta şu sözler de yazılıdır: Ağzını Tanrı’nın sözüne aç. O sözlerini aksettirenin, sözlerinin derinliğine inenlerin ilham kaynağıdır. Bilgelikten sözederken, erdemden sözederken, adaletten sözederken, barıştan sözederken, gerçekten hayattan, kurtuluştan sözederken, hep O’ndan sözederiz.

“Ağzını Tanrı’nın sözüne aç” der Kutsal Kitap. Sen ağzını aç, konuşan O’dur. Davut şöyle der: Rabbin kalbimde söylediklerine kulak vereceğim. Tanrı Oğlu da şöyle demiştir: Sen ağzını aç, ben onu dolduracağım. Herkes Süleyman ve Davut gibi, bilgenin sonsuz değerini takdir edebilme durumunda değildir. Ancak bilgelik ruhu kabiliyetlerine göre tüm insanlara, en azından tüm inananlara verilmiştir. İnancın varsa, bilgelik ruhuna maliksin.

O halde daima düşünmeye özen göster. Tanrısal gerçekler daima dilinde olsun, evinde oturmuşken. Ev sözcüğünden çıkarabileceğimiz anlam, “Kilise” olduğu gibi, içimiz de olabilir. Kendi içimizde konuşmamız için. Günahtan sakınmak için, gevezelikten kaçınmak için, düşünerek konuş. Evinde oturmuşken, seni yargılayacak olanla konuşurmuş gibi, kendi kendinle konuş. Yolda giderken konuş, aylak durmamak için. İsa’dan konuşursan, yoldan konuşmuş olursun. Çünkü Yol, İsa’dır. Yolda kendinle konuş, İsa ile konuş. O’nunla nasıl konuşacağını dinle: “İnsanların her yerde ellerini huşu ile kaldırarak, hiddete kapılmadan, kavga etmeden, dua etmelerini isterim” (I. Ti. 2, 8). Uyurken konuş ki, ölüm uykusu seni gafil avlamasın. Uykuda O’nunla konuşacağını dinle: “Rabbim için bir sığınak, Yakup’un Tanrısı için bir çadır bulmadan, gözlerime uyku, göz kapaklarıma huzur bağışlamayacağım” (Mez. 131, 4-5).

Kalktığında veya uyandığında, ondan söz et. Sana emrettiklerini yerine getir. İsa’nın seni nasıl uyandırdığını dinle. Ruhun sana şöyle der: “Sevgilimin kapıyı vurduğunu işitiyorum” (Ezg. 5, 2). İsa ise şöyle der: Aç bana kapıyı, kızkardeşim, aşkım. İsa’yı nasıl uyandıracağını dinle. Ruh şöyle der: “Size yalvarırım, ey Kudüs kızları, aşkımı sevgilimi canlandırın, uyandırın.” Aşk İsa’dır.

AMBROSİUS (339-397)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt