Her Hıristiyan daima yapmak zorunda olduğu şeyi, şimdi daha büyük bir dikkatle yapmalıdır.

Sevgili kardeşlerim, “yeryüzü daima Rabbin sevgisi ile doludur” (Mez. 33, 5) ve bizi saran doğanın kendisi her iman sahibine Tanrı’ya saygı göstermeyi öğretir. Nitekim gökyüzü, yeryüzü, deniz ve onlarda olan her şey Yaratıcılarının iyiliğini ve sonsuz gücünü beyan ediyor. Ya hizmetimize sunulan doğa güçlerinin harika güzelliği, akıllı yaratıklar olan bizlerden, haklı bir teşekkür istemiyor mu?
Şimdi ise ruhumuzun tümden bir yeniliği isteniliyor. Paskalya bayramından önce gelen, insan kurtuluşunun gizinin günleridir.
Paskalya bayramının özelliği tüm Kilise’nin günahların affı yüzünden sevinç duyup neşelenmesidir. Bu af yalnızca yeni inanç sahiplerine değil, uzun zamandan beri evlatlığa kabul edenlere de bağış edilir.

Muhakkak ki yeni insanlar arındıran sularında doğuyor, fakat günlük ruh yenilemesi herkesin görevidir. Ölümlü durumumuza özgü olan taşlaşmalardan kurtulmak gerekiyor. Kusursuzluk yolunda nasıl ki iyileşmeyecek insan yoktur hepimiz hiç istisnasız, kurtuluş gününde hiç kimsenin halen eski insanın sapıklıklarına bulaşmış durumda olmaması için gayret göstermeliyiz.
Her Hıristiyan daima yapmak zorunda olduğu şeyi, şimdi daha büyük bir dikkat ve inançla yapmalıdır ki, salt gıdalardan değil, herşeyden önce günahlardan uzak kalmayı gerektiren, Havarilerden gelen orucun kuralı yerine getirilsin.
Bu gerekli ve aziz oruca ortak edilecek en yararlı şey sadakadır ki, tek “merhamet” adı ile birçok iyi uğraşıları kapsar. Bu konuda iman sahipleri, varlık ayrılıklarına rağmen eşit olabilirler.Eşit şekilde Tanrı’ya ve insana borçlu olduğumuz sevgi hiçbir zaman iyilik yapma olasılığından bizleri mahrum edecek kadar engel yaratmaz.

Melekler: “En yücelerde Tanrı’ya övgüler olsun, yeryüzünde O’nun hoşnut kaldığı insanlara esenlik olsun” (Luk. 2, 14) ilahisini okudular. Bundan dolayıdır ki başkalarının, ne türden olurlarsa olsunlar, acılarını paylaşan iyilikte ve huzurda mutlu olur.
Merhametli uğraşıların alanı sonsuzdur. Başkalarına sadaka ile iyiliği yalnızca zengin ve varlıklı olanlar değil de, orta halli ya da yoksul olanlar da bağış edebilirler. Böylece, edindiklerinde eşitsiz olmakla birlikte, herkes ruhun acıma duygularında eşit olabilir.

LEO MAGNUS († 461)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt