LEO MAGNUS († 461)

Leo Toskanya kökenlidir. 440 yılında Papa seçilmiştir. 431 yılında, Efes konsilinde, tek bir kişilikte Mesih’in ilahi tabiatı ile beşeri tabiatının birliği aşağı yukarı belirlenmişti. İstanbul’un büyük manastırlarından birinin amiri olan Eutikyus, Mesih’in iki tabiatının birliği konusunu abarttı. Öyle ki işi, Mesih’in ilahi tabiatının onun beşeri tabiatını içinde eritmiş olduğunu ileri sürmeye vardırmıştı. Bu, monophysizm’i oluşturdu.

İstanbul episkoposu Eutikyus’u mahkum etti. Efes’te 449 yılında, Eutikyus taraflısı yeni bir konsil toplandı. Papa Leo bu konsili, bir “haydutluk” olarak niteleyerek, tanımayı reddetti. Papa’nın isteği üzerine 451 yılında Kadıköy’de yeni bir konsil toplanması gerekti. Konsilin dilini papa dikte etti. Fakat bu dili doğulular anlayamıyorlardı. Öte yandan Papa Leo, konsilin, Roma’dan sonra İstanbul Patriğine üstünlük tanıyan kararını kabul etmedi. Bu dönem, batıda da karışıklıklarla dolu bir dönemdir: barbarlar, Attila’nın yönetiminde Roma imparatorluğunu istila ederler. İmparator bir barış için pazarlıklara girişir. Bu pazarlıklar Papa Leo tarafından yönetilir ve 452 yılında Mantova’da yapılır. Attila İtalya’yı terketmeyi kabul eder.

455 yılında Papa Leo, Vandallar kralı Genserik ile bir başka barış anlaşması yapmaya çalışır. Leo, Roma’nın yağmalanmasını önleyemez, ancak Roma halkının hayatının bağışlanmasını sağlar. Papa Leo 461 yılında ölmüştür. Papa Leo’nun yazılı eserleri arasında özellikle vaazları (96) üzerinde durulmaktadır. Leo bu konuşmalarını büyük litürjik bayramlar nedeniyle yapmıştır. Aziz Leo Magnus güçlü kişiliğe sahip bir kimse, bir eylem ve hükümet adamı olmuştur.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt