Mezmurların şiirsel ve peygambersel gücü.

Kutsal Kitap’ın tümü, tanrısal lütfu dile getirmektedir. Ancak bu özellikle tadına doyum olmayan Mezmurlar kitabı için geçerlidir. Gerçekten de, eski çağ tarihini nesir olarak anlatan bizzat Musa, kavmin unutulmaz bir mucize sayesinde Kızıl Deniz’den geçişini anlatırken, Firavun orduları ile birlikte battığını gördüğü zaman, insan gücünü aşan bir iş başardığı için, dehasının da ötesinde geçerek, Rabbe bir zafer ilahisi okudu. Kızkardeşi Meryem de tefini alarak, arkadaşları ile birlikte ona katıldı. Tanrı’ya şükredelim, ihtişamını gösterdi. Atı ve savaşçıyı denize attı. Tarih eğitir, yasa öğretir; kehanet haber verir, azar, cezalandırır; ahlak ikna eder. Mezmurlar kitabında hepsi mevcuttur ve sanki insan sağlığı için bir çare vardır. İnsanın çektiği acıya uygun bir çare bulması için Mezmur kitabı okuması yeter. Her ruha açık bir okul gibi, her erdemin gelişmesine elverişli bir stadyumda gibi, bizi bekleyen mücadeleleri keşfetmek için, mezmurları incelemek yeterlidir. O zaman bize en uygun olanı, bizi en kolay şekilde zafere ulaştıracak olanı seçmemiz mümkün olur.

Bir kimse geçmiş çağ insanlarının tarihini inceleyerek onların yolunda yürümek isterse, tek bir mezmurda o tarihin tüm özetini bulur. Bu hazineyi belleğinde taşıyabilmesi için, o tarihin tüm özetini tek bir mezmurda bulur. Bir kimse insan sevgisinin temsil ettiği bu bağda, tümüyle mevcut olan Yasanın gücünü keşfetmek isterse – çünkü yakınını seven kimse gereğini tümüyle yerine getirmiş olur – mezmurları okusun. Kavmin tümüne yapılan haksızlığı geri püskürtmek için tek bir insanın ne denli bir sevgi ile tehlikelere atıldığını orada görecektir. Sevgi şanının, yiğitlik zaferinden geri kalmadığını anlayacaktır.

Peygamberliğin gücüne gelince, onun hakkında ne diyebilir? Başkalarının gizemle dile getirdiği şeyler kanımca, sadece Davut’a alenen ve açıkça vaadedilmiştir ve bu vaad, İsa Mesih’in onun soyundan doğacağını da içerir. Çünkü Rab Davut’a şöyle der: “Tahtıma oturtacağım, senin kanından doğacaktır” (Mez. 131, 11).
Bu nedenle Mezmurlar’da sadece bizim için dünyaya gelen İsa’yı değil, bize kurtuluş getiren cefaya katlanan İsa’yı da görüyoruz: Ölen, dirilen, gökyüzüne çıkan, Peder’in sağına oturan İsa’yı görüyoruz. İnsanlar arasında kimsenin söyleme cesaretini gösteremediğini, sadece bu Peygamber burada dile getirdi. Daha sonra da Rabbin kendisi İncil’de aynı şeyi açıkladı.

AMBROSİUS (339-397)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt