Öğretinin incelenmesi bizi seni tanımaya ve tadını anlamaya hazırlar.

Ey Tanrı, çok güçlü Peder, her sözümün, her duygumun seni ifade edebilmesi için, yaşamımın başlıca amacı olman gerekiyor. Bunun bilincindeyim.Bana vermiş olduğun konuşma yeteneğinin en arzu edilecek ödülü, seni tanıtmakla sana hizmet etmektir ve seni tanımayan bu dünyaya ya da seni inkar eden sapkına Peder yani Tekdoğumlu Oğlunun Pederi olduğunu göstermektir.
Amacım yalnızca budur. Gerisi için yardımın ve merhametinin bağışını dilemek gerekiyor ki, Ruh’unun esintisi ile, inancımızın ve övgümüzün yelkenlerini şişirip, amaçlanan bildirinin yolunda bizleri yönetebilesin. Bize: “Dileyin, size verilecek; arayın, bulacaksınız; kapıyı çalın, size açılacaktır” (Mat. 7, 7) diye söz veren, sözünden caymış değildir.

O zaman yoksul olan bizler, yoksun olduğumuz şeyleri senden isteyeceğiz. Peygamberlerinin ve Havarilerinin sözlerini inatçı bir çaba ile inceleyeceğiz ve gerçeğin tanınmasını engelleyen tüm kapıları çalacağız. Fakat duamızın amacını bağışlamak, isteklerimizi karşılamak ve kapıyı açmak sana bağlıdır.İnsanın doğası acayip bir tembelliğin tutsağıdır ve aklımızın güçsüzlüğü yüzünden seninle ilgili olanları anlayamıyoruz. Oysa ki, öğretilerinin incelemesi bizi tanrısallığını idrak etmek durumuna getiriyor ve insanca başeğmemiz, bizi doğal bilginin üzerine yükseltiyor. Bizler için heyecan konusu olan bu uğraşın başlangıcına hız vermeni, artan bir başarı ile sağlamlaştırmanı, Peygamberlerin ve Havarilerin ruhuna katılması için çağrıda bulunmanı bekliyoruz ki, sözlerini telaffuz ettikleri anlamla anlayabilelim ve bu anlamı yorumlayabilelim.

Nitekim esinlemen ile vaaz ettiklerinden söz edeceğiz. Yani seni, Sonsuz Tanrı’yı, Sonsuz ve Tekdoğumlu Oğlu’nun Peder’ini ilan edeceğiz. Ezelden beri senden çıkan, putperest tanrıların arasında yeri olmayan tek Rabbimiz İsa Mesih’e tanıklık edeceğiz. O, tek Tanrı olan senin tarafından türetildi, başka bir tözden değil. Gerçekten Tanrı olanın, gerçekten Tanrı ve Peder olan senden doğmuş olanın olduğuna inanacağız.

O halde sözlerinin gerçek anlamını bize açıkla ve sözün etkinliğini, gerçek inancı anlayabilmemiz için aydınlat ki, inandığımızı ifade edebilelim. Seni, tek Peder’i ve tek Rab olan İsa Mesih’i, Peygamberlerin ve Havarilerin bizlere bıraktıklarına uygun olarak yüceltelim. Öyle yap ki, bunları inkar eden sapkınlara karşı senin, ey Peder, Oğul ile birlikte Tanrı olduğunu doğrulayabilelim ve tanrısal olanı hiç yanlışsız vaaz edebilelim.

HİLARİUS (POİTİER’Lİ) (315 -367)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt