Şimdiki gerçekler için doğup gelecekteki gerçekler için sonsuz olanlara bağlanalım.

Gerçek Tanrı olmaya son vermeksizin gerçek insan olarak doğan Rabbimiz İsa Mesih, yeni bir yaradılışı kendinde başlattı ve bu doğuşla insan türüne tinsel bir ilke verdi. Hangi akıl bu gizi anlayabilir ya da hangi dil bu lütfu ifade edebilir? Günahkar insanlık suçsuzluğa yeniden kavuşuyor, kötülük içinde yaşlanmış olan insanlık yeni bir yaşamı elde ediyor, yabancı olanlar evlatlığa kabul ediliyor ve oğul olmayanlar mirasa sahip oluyor.

Uyan, ey insan, ve doğanın saygınlığını kabul et! Tanrı’nın imgesi olarak yaratılmış olduğunu anımsa; bu benzerlik Adem’de bozulduysa da Mesih’te onarılmıştır. Görülen yaratıklardan uygun şekilde yararlanmaya bak, topraktan, denizden, gökten, havadan, kaynaklardan, nehirlerden yararlandığın gibi. Onlarda bulduğun güzellikleri ve harikaları Yaratıcı’yı övmek ve yüceltmek için kullan.
Görmenin bedensel duyumu ile maddesel ışığı al, fakat onunla birlikte ve yüreğinin tüm ateşi ile bu dünyaya gelen her insanı aydınlatan ışığa da sarıl (bk. Yu. 1, 9). Bu ışık hakkında Peygamber: “Ona doğru gözlerinizi çeviriniz, yüzünüz nurlu olacak, hiç utançtan kızarmayacaktır” diyor (Mez. 33, 6). Şayet biz gerçekten Tanrı’nın tapınağı isek ve Tanrı’nın Ruh’u bizde konaklıyorsa, her inanç sahibinin yüreğinde taşıdığı, gökyüzünde görülenlerden çok daha değerlidir.

Sevgili kardeşlerim, bununla Tanrı’nın yapıtlarını hor görmeye ya da iyilik Tanrısı’nın iyi olarak yarattığı şeylerde inancınıza karşı olan bir şeyler farketmeye sizi ne dürtmek ne de ikna etmek istiyoruz. Sizi yalnızca yüreklendirmek istiyoruz ki, erdemli ve dengeli bir şekilde her yaratıktan ve bu dünyanın tüm güzelliğinden yararlanabilesiniz. Çünkü Havari’nin dediği gibi: “Görülen şeyler bir anlıktır, görünmeyenler ebedidir” (II. Ko. 4, 18).

O halde, mademki şimdiki yaşam için doğduk, fakat sonradan, gelecekteki için yeniden doğduk, geçici değerlere teslim olmayıp, sonsuz olanlara yönelmeliyiz. Umut ettiğimize daha yakından bakabilmek için, tanrısal lütfun doğamıza kazandırdıklarını düşünelim. “Çünkü siz öldünüz, yaşamınız da Mesih’le birlikte Tanrı’da saklıdır. Yaşamınız olan Mesih göründüğü zaman, siz de O’nunla birlikte yücelmiş olarak görüneceksiniz” (Kol. 3, 3-4) diyen Havari’ye kulak verelim. O Mesih ki, Peder ve Kutsal Ruh ile birlikte yüzyılların yüzyıllarında yaşıyor ve hüküm sürüyor. Amin.

LEO MAGNUS († 461)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt