Beni seven, söylediklerimi anlar.

“Babam onu kendine çekmezse, bana kimse gelmez.” İstememene rağmen cezbedildiğini düşünme: Ruh’u cezbeden aşktır. Sözcükleri ölçüp biçen, ama olaylardan, özellikle tanrısal işlerden çok uzak olan insanlardan çekinmemeliyiz. Kutsal Kitap’ta İncil’e değin bu söze karşı çıkıp bize şöyle demelerinden çekinmeyelim: “Ben cezbediliyorsam, istemli biçimde nasıl inanabilirim?” Ben, şöyle diyorum: “Sen biraz istemli biçimde, ama aynı zamanda zevkle cezbediliyorsun.”

Zevkin cezbetmesi ne demektir? “Sevincin Rabde olsun, o kalbinin arzularını bütünüyle karşılayacaktır”. Göksel ekmeği çok lezzetli bulduğun zaman kalbinde zevk vardır. Şairin şöyle dediğine göre: “Herkesi cezbeden kendi zevkidir, gereklilik değil ama zevk, zorunluluk değil ama lezzet, bizler daha da güçlü bir nedenle Mesih İsa’nın insanı cezbettiğini söylemeliyiz: İnsana gerçek sevinç verir, sonsuz mutluluk sevinç verir, adalet sevinç verir, sonsuza dek yaşam sevinç verir. Oysa, Mesih İsa bunların tümüdür!
Beden duyularının zevkleri varsa, acaba ruhun zevkleri yok mudur? Eğer ruhun kendi zevkleri yoksa, neden şöyle yazılmıştır: “İnsanoğulları kanatlarının gölgesine sığınacaklardır. Evindeki şölenlerde sarhoş olacaklardır, onları sel gibi akan zevklerine boğacaksın. Çünkü yaşamın kaynağı sendedir ve senin ışığında nuru göreceğiz”.
Bana seven birini bul, benim söylediklerimi o anlayacaktır.

Bana isteyen, aç olan birini bul. Bu çölde yolculuk yapan, susayan, ebedi vatanın kaynağını arayan birini bul. Bana öyle bir insan bul, o benim söylediğimi anlayacaktır. Duygusuz biriyle konuşursam, ne demek istediğimi anlamayacaktır.
Koyuna yeşil küçük bir dal gösterirsen, onu cezbedersin: Bir çocuğa ceviz gösterirsen, onu cezbedersin. Ve cezbedildiği yere koşar. Sevdiği şey onu cezbeder; vücudu berelenmeden cezbedilir. Onu çeken kalbin zinciridir. Keşfettikleri dünya sevinçleri ve zevkleri sevgilileri cezbeder. Şairin sözü doğrudur: “Herkesi cezbeden kendi zevkidir”. Babanın açığa vurduğu Mesih İsa cezbetmez mi? Ruhun, gerçekten daha fazla istediği bir şey var mı? Salt gerçek olanı gözlemlemek için, ruhun doymak bilmeyen bir ağzı olmalıdır ve damağının tümüyle sağlıklı olmasını istemelidir. Çünkü ruh, bilgeliği, adaleti, gerçeği, sonsuzluğu yiyip içmek ister.
Rab şöyle der: “Adalet için acıkıp susayanlara ne mutlu”, ama burada! “Onlar doyurulacaktır”, ama orada! Sevdiğini ona veriyorum, umut ettiğini ona veriyorum. Henüz görmeden neye inandıysa, onu görecektir. Ne için acıktıysa onu yiyecektir; neye susadıysa ona doyacaktır. Ne zaman? Ölüler dirilince, çünkü “ben, son gün onu dirilteceğim.”

AUGUSTİNUS (354-430)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt