Kimler Tanrı’nın isteğini yerine getirirse, annem ve kardeşlerim onlardır.

Size yalvarırım, Rab Mesih İsa’nın ellerini şakirtlerine doğru uzatarak söylediklerine dikkat ediniz: “İşte annem, işte kardeşlerim.” Ve ardından: “Göklerdeki Babamın isteğini kim yerine getirirse, kardeşim, kızkardeşim ve annem odur”. Meryem Ana, Baba’nın istencini yerine getirmedi mi? O imanla inandı, imanla gebe kaldı. Kurtarıcı’nın bizim için ondan doğması için seçildi. Mesih İsa onda yaratılmadan önce, o Mesih İsa’da yaratılmadı mı? Azize Meryem, Baba’nın istencini yerine getirdi. Bunun sonucu olarak, Meryem’in Mesih İsa’nın öğrencisi olması, onun Mesih İsa’nın annesi olmasından daha önemlidir. Mesih İsa’nın annesi olmaktan daha çok O’nun şakirdi olmak, Meryem’in daha fazla yararına olmuştur. Meryem çok mutlu idi. Çünkü Tanrı’yı doğurmadan önce, O’nu rahminde taşıdı.

Bakın, söylediklerim doğru değil mi? Rab, kalabalık eşliğinde yoldan geçerken ve tanrısal mucizeler gerçekleştirirken, bir kadın şöyle dedi: “Seni rahminde taşımış olana ne mutlu, çok mutludur!” Mutluluğun tende aranmaması için Rab bu sözleri nasıl yanıtladı? “Mutlu olanlar daha çok Tanrı’nın sözünü duyup, buna uyanlardır!” Meryem, aynı zamanda Tanrı sözünü duyduğu için ve buna uyduğu için çok mutludur. Rahminin teni taşımasından daha fazla, ruhu gerçeği kendine saklamıştır. Gerçek, Mesih İsa’dır; ten, Mesih İsa’dır. Gerçek, Meryem’in ruhunda Mesih İsa’dır; ten, Meryem’in rahminde Mesih İsa’dır. Ruhta var olan, rahimde var olandan daha değerlidir.
Meryem Ana, mutlu Meryem! Yine de Kilise, Meryem Ana’dan yeğdir. Neden? Çünkü Meryem Kilise’nin bir parçasıdır. O, seçkin bir üyedir, diğerlerinden üstün bir üyedir. Fakat, tüm bedenin bir uzvudur. Tüm beden söz konusu olunca, beden elbette ki tek bir uzuvdan daha önemlidir. Rab baştır ve tüm Mesih İsa hem baş, hem de bedendir. Tanrısal bir başımız var, bizim başımız Tanrı’dır.

Öyleyse çok sevdiklerim, kendiniz görün. Siz Mesih İsa’nın uzuvlarısınız ve Mesih İsa’nın bedenisiniz. Bu nasıl oluyor? O’nun söylediklerine dikkat edin: “İşte annem, işte kardeşlerim.” Nasıl Mesih İsa’nın annesi olursunuz? Göklerdeki Babamın isteğini kim duyup yerine getirirse, kardeşim, kızkardeşim ve annem odur. Çünkü salt tek bir miras vardır. Bu nedenle Mesih İsa tek Oğul olmasına karşın, yalnız kalmak istemedi. O, acıması sonucu, Baba’nın mirasçıları olmamızı istedi. Kendisiyle birlikte mirasçı olmamızı istedi.

AUGUSTİNUS (354-430)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt