Sürekli dua edin.

Rab Allah yanındaki mutlu yaşamı hep isteyelim ve sürekli dua edelim. Ama çevreden gelen üzüntüler ve işler dua isteğinin gücünü azaltır. Bu nedenle, belirli saatlerde bunları unutup duayı düşünürüz. Duanın sözcükleri, istediğimizin amacını bize anımsatır. Çünkü sevgi sık sık uyandırılmazsa sıcaklığının azalmasından, soğumasından ve tümüyle yok olmasından kaygı duyarız.
Bu nedenle Havari: “Dileklerinizi Tanrı’ya bildiriniz” dediği zaman bunun anlamı, Tanrı’ya bildirilmesi değildi. Çünkü O, bu dilekler var olmadan önce de onları biliyordu; ama bu dileklerin Tanrı katında bizim tarafımızdan sabırla bilinmesi gerekir. Yoksa boşboğazlık sonucu insanlara açıklanması gerekmez.

Durum böyleyken, insanın boş zamanı olunca uzun süre dua etmesi yasak ya da yararsız değildir. İstekle sürekli olarak dua etmek gerekir. İnsan uzun süre dua ederse, bazılarının düşündüğü gibi bu bir gevezelik duası değildir. Çok konuşmak bir oluşumsa, uzun süre sevmek de başka bir oluşumdur. Çünkü Rab hakkında da şöyle yazılmıştır: “O sürekli dua ederdi.” Zaman içinde gereken anda dua ederken, O bize örnek olmaktan başka ne yapıyordu? O, Baba ile birlikte ebediyette dilekleri yerine getirmiyor mu?
Mesela, Mısır’daki keşişlerin çok sık dua ettikleri, ama bu duaların çok kısa ve sanki gizlice ortaya atılmış olduğu söylenir. Bunun nedeni, dua çok uzarsa, dua eden kişinin gereksinimi olan özenli ve sürekli dikkatin dağılıp yok olmasını önlemektir. Bu keşişler böylece, dikkat dağıldığı anda ona fazla yüklenmemek gerektiğini, ama dikkat sürerse, ona çabucak son vermemek gereğini vurgularlar.

Duanın içeriği çok fazla sözcükten oluşmamalıdır; ama duada pek çok yakarış olmalıdır ve coşkulu bir dikkatle sürmelidir. Çünkü dua ederken çok konuşmak, zorunlu bir işi yersiz sözlerle ele almak demektir. Çok dua etmek, kalbin sürekli etkinlikleriyle dua ederken O’nun kapısını çalmaktır. Genellikle dua, söylevlerden daha çok yakarışlarla, tümcelerden daha çok gözyaşlarıyla ilerler. Tanrı gözyaşlarımızı göz önünde tutar ve sızlanışımız insanların sözcüklerinin ardından koşmayanın ve Kelamı ile herşeyi Yaratanın gözünden kaçmaz.

AUGUSTİNUS (354-430)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt