Tanrı, geçmişin boş kuruntusundan bizi kurtarır.

Yaşadığımız kaygılar ya da geçirdiğimiz denenmeler bizim için bir uyarı ve kınama oluşturmaktadır. Çünkü Kutsal Kitap bize barışı, güvenliği ve dinlenmeyi vaat etmez; İncil’in bize bildirdiği tecrübeler, kaygılar ve günah işleme fırsatlarıdır. Ancak “sonuna dek direnen kişi kurtulacaktır.” Yaratılan ilk insandan beri yaşamın iyi bir tarafı olmuş mudur? İlk insan ölüme neden olmuştur, lanete uğramıştır. Rab Mesih İsa bizleri bu lanetten kurtarmıştır.

Kardeşlerim, bu durumda yakınmamak gerekir: Havarinin dediği gibi bazıları yakınmışlar ve yılanlar tarafından öldürülmüşlerdir. Kardeşlerim, böyle düşünüldüğünde insanoğlu, atalarının çekmemiş olduğu hangi yeni acıyı çekebilir? Ya da bu gibi mutsuzluklarla acı çekersek, onların da aynı acıyı çekip, çekmediklerini biliyor muyuz? Oysa kendi çağlarından yakınan ve ana-babamızın iyi bir zamanda yaşadıklarını söyleyen insanlarla karşılaşıyoruz! Onlar ana-babalarının zamanında yaşasalardı, acaba yakınmazlar mıydı? Sen geçmişin iyi zamanlar oluşturduğunu sanıyorsun, ancak senin zamanın olmadığı için iyidir.

Şimdi lanetten kurtuldun, şimdi Tanrı’nın Oğlu’na inandın, şimdi İncil’i ele aldın ya da inceledin; Adem’in iyi zamanı yaşadığını düşünmene şaşırıyorum. Ve ana-baban Adem’in cezasının mirasçısı oldular. Çünkü Adem’e şöyle denmiştir: Toprağa dönünceye kadar, alnının teriyle ekmek yiyeceksin. Çünkü ondan alındın ve sana diken ve çalı bitirecek. Ona bu yaraşırdı. Tanrı’nın adil yargısıyla kendisine verilen, elde ettiği şey de bu oldu. O zamanın senin zamanından daha iyi olduğunu mu düşünüyorsun?

O zamanki Adem’den bugünkü Adem’e dek var olan alın teri, diken ve çalıdır. Tufan canımızı mı bağışladı? Kutsal Kitap’ın kaydettiği kıtlık ve savaşın oluştuğu uğursuz zamanlarda canımız bağışlandı. Bunun nedeni, şimdiki zamanlarda Tanrı’ya yakınmamamız içindir.
Ne ürkünç çağlar! Duyduğumuz ya da okuduğumuz bu anlatılarla hepimiz korkuya kapılmadık mı? Bütün bunlar çağımızdan yakınmaktansa, tam tersine sevinmemiz içindir.

AUGUSTİNUS (354-430)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt