Umut düş kırıklığına uğratmaz.

“Doğrunun sevinci Rabde olacaktır ve sığınağını O’nda arayacaktır. Doğru kalpli olanların hepsi övünecektir.” Kuşkusuz, bu ilahileri seslendirdik ve yüreğimizle tasdik ettik. Hıristiyanların vicdanı ve dili, Tanrı’nın bu sözlerini yineledi. Doğrunun sevinci dünyada değil, ama Rabde olacaktır. Başka bir mezmur şöyle der: “Güneş doğrular için doğdu ve sevinç doğru kalpli olanlar için.” Bu sevincin nereden geldiğini mi arıyorsunuz? Bu metni dinle: Doğrunun sevinci Rabde olacaktır. Ve bunu da dinle: Sevincin Rabde olsun. O, kalbinin isteklerini yerine getirecektir.

Söz konusu olan nedir? Bize verilen nedir? Bu buyruk nedir? Bu armağan nedir? Rabde sevinmek. Görmediği şey için kim sevinebilir? Rabbi görüyor muyuz? Şimdi bu bedende oturduğumuz sürede imanla yol alıyoruz. Rabden uzakta, sürgündeyiz. İmanla yol alıyoruz, görerek değil. Ne zaman göreceğiz? Aziz Yuhanna’nın şu sözleri gerçekleştiği zaman: “Sevgililer, daha şimdiden Tanrı’nın oğluyuz; ama nasıl olacağımız henüz açıkça görünmüyor. Şunu biliyoruz: Tanrı’nın Oğlu görününce, biz de O’nun gibi olacağız. Çünkü onu olduğu gibi göreceğiz.”O zaman büyük ve eksiksiz neşe, tam sevinç oluşacak. Artık salt umutla emzirilmeyip, gerçekle besleneceğiz. Ama daha şimdiden, gerçek oluşmadan, gerçeğin kendisine varmadan, Rabde sevinelim. İleride elde edeceğimiz bir gerçeğin verdiği umut, sevinç kaynağı oluyor.

Şimdi umutla sevelim. Mezmurun dediği gibi bu nedenle, doğrunun sevinci Rabde olacaktır. Şimdilik O’nu henüz görmediği için, O’nu umut edecektir.Ancak Ruh’un turfandaları var ve belki daha da fazlası; sevdiğimize yaklaşıyoruz. Açgözlülükle yiyip içmek istediğimizi ancak tadabiliyoruz ve ona dokunabiliyoruz, istemeyerek de olsa.Rab bizden uzaktaysa, nasıl Rabde sevinebiliyoruz? Ama o uzak değil ki! O, senin yüzünden uzaktır. Onu sev ve yaklaşacak; O’nu sev ve sende yaşayacak. Rab yakındır. Hiçbir şey için tasalanmayın. Sevdiğin nasıl seninle beraberdir, bilmek istiyor musun? “Tanrı sevgidir.”Sen bana diyeceksin ki: Ama sevgi nedir? Sevgi sayesinde seviyoruz. Neyi seviyoruz? Dile sığmaz iyiliği, her türlü yararı sağlayan iyiliği, tüm iyilikleri yaratan ve iyi olan Yaradanı. Büyük mutluluğu O sana verecektir. Çünkü sana zevk veren herşey ondan geliyor. Günahtan söz etmiyorum. Çünkü O’ndan gelmeyen tek şey günahtır. Günahtan hariç, sende olan herşey O’ndan geliyor.

AUGUSTİNUS (354-430)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt