Uyan

Ey insan, uyan! Senin için, Tanrı insan olmuştur. Uyan, ey sen ki uyuyorsun. Ölülerin arasında ayağa kalk ve Mesih İsa seni aydınlatacaktır. Sözlerimi yineliyorum, senin için Tanrı insan olmuştur.
O zaman içinde doğmasaydı, sen sonsuza dek ölmüş olacaktın. O günahla bir benzerlik oluşturmasaydı, sen günahlı vücudundan asla kurtulmayacaktın. O sana acımasaydı, sonsuza dek mutsuzluğun kurbanı olurdun. O ölümüne katılmasaydı, yeniden yaşama kavuşamazdın. O yardımına koşmasaydı, yenik düşerdin. O gelmeseydi, mahvolurdun.
Büyük mutluluğumuzun ve kurtuluşumuzun ortaya çıkması sevinçle kutlayalım. Bayram gününü kutlayalım, ebediyetin büyük gününden gelen sonsuz büyük bir gün ve o denli kısa günümüze girmiştir.

O, adaletimiz, kutsallığımız, kurtuluşumuz olmuştur. Öyle yazılmıştır: Görkem arayan görkemini Rabde bulsun. Gerçek topraktan filizlendi: “Ben, Gerçeğim” diyen Mesih İsa, Meryem Ana’dan doğdu. Adalet göklerden sarktı. Çünkü yeni doğan çocuğa inandığı zaman, insan adaleti elde eder. Kendiliğinden değil, ama Tanrı’dan elde eder.
Gerçek topraktan filizlendi. Çünkü Kelam ete kemiğe büründü. Adalet göklerden sarktı. Çünkü en güzel bağışlar, olağanüstü armağanlar yukarıdan gelir.Gerçek topraktan filizlendi. Vücut, Meryem’den doğdu. Adalet göklerden sarktı. Çünkü bir insan göklerden verilenin ötesinde hiçbir şeyi kendine mal edemez.

Tanrı, iman sayesinde doğru adamlar olmamızı sağladı. O halde Tanrı ile barış içinde yaşayalım. Çünkü adalet ve barış kucaklaştı. Rabbimiz İsa Mesih sayesinde. Çünkü Gerçek topraktan filizlendi. İçinde bulunduğumuz lütuf dünyasına girmemizi sağlayan O’dur ve Tanrı’nın görkemine katılmakla övünç duyuyoruz. Pavlus “bizim görkemimiz” demiyor, ama Tanrı’nın görkemi diyor. Çünkü adalet bizden gelmedi, ama göklerden sarktı. O halde, görkemi arayan görkemini kendinde değil, ama Rabde bulsun.
İşte bu nedenle Meryem Ana’dan doğan Rab için meleklerin övgüsü şöyle diyor: En yücelerde Tanrı’ya övgüler olsun, yeryüzünde O’nun hoşnut kaldığı insanlara esenlik olsun.
Gerçekten esenlik nereden gelir? Gerçek topraktan filizlenmiştir, yani Mesih İsa vücuttan doğmuştur. Esenliğimiz O’dur. O her ikisinden tek bir ulus oluşturmuştur. Bunu iyi yürekli insanlar olmamız için yapmıştır. Birbirlerine birlik bağıyla ve sevecenlikle bağlı insanlar olmamız için.

Tanrı’ya hamd edip, sevinelim. Vicdanımızın tanıklığında mutluluğumuzu bulalım. O zaman mutluluğumuz bizden değil, ama Tanrı’dan olacaktır. Bu nedenle şöyle denmiştir: Rabbim, sen benim mutluluğumsun. Sayende başımı dik tutuyorum. Tanrı dünyamızı bundan daha büyük bir lütufla aydınlatabilir miydi? Tek Oğlu’nu İnsanoğlu yaptı ve karşılığında insanoğullarından Tanrı’nın çocuklarını oluşturdu.
Şimdi övüncü, gerekçeyi, adaleti ara ve görürsün ki herşey Tanrı lütfundan ibarettir.

AUGUSTİNUS (354-430)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt