Yaşam tende belirdi.

“Başlangıçtan beri var olan, işittiğimiz, gözlerimizle gördüğümüz, ellerimizle dokunduğumuz, Yaşam Sözü’dür.” Söz insan olup aramızda yaşamasaydı, Yaşam Sözü’ne kim eliyle dokunabilir?Şimdi ellerimizle dokunabilmemiz için ten olan bu Söz, önce Bakire Meryem’in rahminde ten oldu. Ancak Söz olmaya o anda başlamadı. Çünkü O, Aziz Yuhanna’nın dediği gibi, başlangıçtan beri var idi. Görüyorsunuz, Yuhanna’nın Mektubu, İncil’ini doğruluyor. İncil’inin başındaki sözleri vaktinde okumuştunuz: “Başlangıçta Söz vardı ve Söz Tanrı ile birlikte idi.”

Bazıları Yaşam Sözü’nü, ellerin dokunduğu Mesih’in bedenini değil de Mesih’i belirlemek için kullanılan herhangi bir ibare olarak görebilirler. Ancak devamını dinleyin: “Evet, yaşam belirdi”. Öyle ise Mesih, Yaşam Sözü’dür.
Bu yaşam nasıl belirdi. Çünkü başlangıçtan beri var olmasına karşın, kendini insanlara değil, ondan ekmekleriymiş gibi gıda alan meleklere belli etti. Kutsal Kitap’ın dediği gibi: “İnsan, meleklerin ekmeğini yedi.”
O halde, yaşam kendini bizzat bedende belli etti: Yalnız kalple görünür bir gerçeğin kalplere şifa verebilmesi için, gözle de görünür hale gelmesini sağlamak üzere belirme durumuna getirildi. Çünkü Sözü ancak kalp görür, bedeni ise gözler de görebilir. Sözü görmemize olanak veren bedendi. Söz ten oldu. Görebileceğimiz bir ten, içimizde Sözü görebilenin şifa bulması içindi.
Tanıklık ederiz, diyor Yuhanna: Peder ile birlikte olan ve kendini bizde belli eden, daha açık bir ifade ile bize görünmüş olan bu ölümsüz yaşamı size ilan ediyoruz.

“Gördüğümüzü ve işittiğimizi size ilan ediyoruz.” Sevginizin dikkatini çekiyoruz: Gördüğümüzü ve işittiğimizi size ilan ediyoruz. Onlar Rabbin kendisinin bedenen var olduğunu gördüler, ağzından çıkan sözleri işittiler ve bunları bize ilan ettiler. Biz ise işittikse de görmedik.
Yani biz şimdi işitenlerden aşağı mı kalmış oluyoruz? O halde, neden “Siz de bizimle birlik halinde olasınız diye” sözlerini ekliyor? Onlar gördü, biz görmedik. Ancak yine onlarla birlik halindeyiz. Çünkü inancımız ortak.
“Ve beraberliğimiz Peder’le ve Oğlu İsa Mesih’ledir. Yuhanna şunları ekliyor: Bunları biz size, sevinciniz tam olsun diye yazıyoruz.” Sevincin tam olması ise onun yanında beraberliğe, sevgiye, birliğe bağlıdır.

AUGUSTİNUS (354-430)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt