Yeni İlahi

Rabbe yeni bir ilahi söylemeye çağrılıyoruz. Yeni insan bu yeni ilahiyi bilir. İlahi sevinç anlamına gelir ve iyice düşünürsek anlarız ki, sevgi anlamına gelir. Yeni yaşamı sevmesini bilen, yeni ilahiyi söylemesini bilir. Yeni yaşam nedir? Yeni ilahi bizi yeni yaşama çağırır. Çünkü tümü Tanrı’nın ülkesinde bulunur. Yeni insan, yeni ilahi, yeni antlaşma. Yeni insan, yeni ilahiyi söyleyecek ve yeni antlaşma ile bütünleşecektir.

Herkes sever, ama kişinin neyi sevdiğini araştırmak gerekir. Sevgiyi terketmemiz istenmez, ama sevmemiz gerekeni seçmemiz beklenir. Daha önce biz seçilmedikse neyi seçebiliriz ki? Havari Yuhanna’yı dinleyin: “İlk önce Tanrı’nın kendisi bizi sevdiği için, biz de seviyoruz”. Kişinin Tanrı’yı nasıl sevebileceğini araştırırsan, salt şunu bulursun: İlkönce insanı seven Tanrı’dır. Sevdiğimiz kendini vermiştir, sevecek birşeyimiz olsun diye kendini vermiştir. Sevecek birşeyimiz olsun diye O, ne vermiştir? Havari Pavlus’u dinlerken bunu açıkça öğrenirsiniz: “Tanrı sevgisi kalbimizi kaplamıştır.” Bu nereden geliyor? Bizden mi? Ya kimden? “Bize verilen Kutsal Ruh’tan.”

Böyle bir güvencemiz olunca, Tanrı ile Tanrı’yı sevelim. Aziz Yuhanna’nın daha açık olan şu sözlerini dinleyin: “Tanrı sevgidir. Sevgide yaşayan, Tanrı’da yaşar, Tanrı da onda yaşar.” Sevgi Tanrı’dan gelir demek yetmez. Ama hangi birimiz, Aziz Yuhanna gibi, “Tanrı sevgidir” demek yürekliliğini gösterebilir? Bu sözü söyleyen, içinde ne olduğunu biliyordu.
Tek kelimeyle Tanrı, kendisini bize sunuyor. O bize şunu duyuruyor: Beni sevin ve ben sizde olacağım. Çünkü ben sizde olmazsam, beni sevemezsiniz ki!
Ey kardeşlerim! Ey oğullarım! Kilise’nin çocukları! Kutsal ve göksel ekin! Mesih İsa’da yeniden oluşun ve gökten doğan sizler, beni dinleyin ya da söyleyin! Hatta benim aracılığımla: Rab’be yeni ilahi söyleyin.
İşte diyorsun, ilahi söylüyorum! İlahi söylüyorsun. Evet, ilahi söylüyorsun, duyuyorum. Ancak yaşamının, söylediklerine karşı, tanıklık etmemesi gerekir.

Sesinizle ilahi söyleyin, yüreğinizle ilahi söyleyin, ağzınızla ilahi söyleyin, tüm yaşamınızla ilahi söyleyin. Rabbe yeni bir ilahi söyleyin. Sevdiğinizi ilahi ile nasıl anlatabileceğinizi araştırıyorsunuz? Kuşkusuz, sevdiğini ilahi ile anlatmak istiyorsun. O’nu nasıl övebileceğini araştırıyorsun? Duydunuz, Rabbe yeni bir ilahi söyleyin. Övgülerinin nerede olduğunu araştırıyorsunuz? O’nun övgüsü inanlılar topluluğundadır. Övgünün şarkısı, ilahi söyleyenin kendisidir.
Tanrı’yı övmek istiyorsunuz. Davranışlarınız söylediklerinize uysun. İyiliğe uygun bir yaşam sürerseniz, siz O’nun övgüsü olursunuz.

AUGUSTİNUS (354-430)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt