Zengin otlaklar.

“Koyunlarımı yabancı ülkelerden çıkaracağım, toplayarak kendi yurtlarına geri götüreceğim, İsrail dağlarında otlatacağım onları.” İsrail dağlarından kastettiği Kutsal Kitap yazarlarıdır. Güvenlik içinde otlamak isterseniz, orada otlamanız gerek. Orada ne öğrenirseniz, onun tadını çıkarın. Onun dışında ne varsa atın. Siste kaybolmayın, çobanın sesine kulak verin. Kutsal Kitap dağlarında bir araya gelin. Kalbinize huzur veren şeyleri orada bulacaksınız. Orada ne zehirli, ne de tehlikeli olan hiçbir şey yok. Bunlar zengin otlaklardır. Gelin, ama sadece siz, sağlıklı olan koyunlar, İsrail dağlarında otlanın.

“Nehirlerin, yerlerin en iyilerinde.” Sözü ettiğimiz bu dağlardan, İncil vaazının suları aktı. Çünkü Sözü dünyanın öbür ucuna kadar yansıdı ve dünyanın her yanı koyunlara zengin ve bereketli otlaklar sunuyor.
“Onları iyi bir otlakta ve İsrail’in tepelerinde otlatacağım ve ağılları orada olacak”, yani dinlenecekleri yerler, “evet” doğru, besbelli, yanılgıda değiliz” diyebilecekleri yerler. Tanrı’nın ihtişamında, sanki bu ağıllarda gibi dinleniyorlar. Orada uyuyacaklar, yani dinlenecekler. Sonsuz bir haz içinde dinlenecekler.

“İsrail dağlarında, zengin otlaklarda otlayacaklar.” Bu İsrail dağlarından, yardımın oradan gelmesini niyaz etmek için gözlerimizi çevirdiğimiz bu iyilik saçan dağlardan daha önce söz etmiştim. Ancak yardım, gökleri ve yeryüzünü yaratan Rabbimizden gelir. Bu nedenle, umudumuz bu güzel dağlara bağlanıp kalmasın diye, “Koyunlarımı İsrail dağlarında otlatacağım” dedikten sonra, bu dağlarda kalmaman için derhal “Koyunlarımı ben otlatacağım” sözlerini ekler. Yardımın geleceği dağlara doğru bak, fakat aynı zamanda “Ben otlatacağım” diyeni dinle. Çünkü sana yardım eden gökleri ve yeryüzünü yaratan Rabdir. Rab sözlerini şöyle bağlıyor: “Onları adil şekilde otlatacağım”. Görüyorsun, böyle otlatan, adil şekilde otlatan bir tek odur. İnsanı yargılayabilecek bir insan var mı? Her yerde düşünüp taşınmadan varılan yargılar görüyoruz. Ümidimizi kestiğimiz kişi aniden değişir ve çok iyi bir insan oluverir. Çok ümit bağladığımız bir diğeri de aniden çok kötü yollara düşebilir. Ne endişemizin, ne de sevgimizin güvenilir bir dayanağı vardır.

Herhangi bir insanın bugün ne olduğunu insanın kendisi bile bilemez. Ne olduğunu bugün için biraz bilse de, yarın ne olacağını hiç bilmez. O halde, iyi çoban âdil şekilde otlatır, herkese hakkı ne ise onu dağıtır, şunu bunlara, bunu öteliklere, şu veya bu, herkesin hakkı ne ise onu. Çünkü o ne yaptığını bilir. Yargıladıklarının bedelini ödeyen O, adil şekilde otlatır. O halde, adil şekilde otlatan O’dur.

AUGUSTİNUS (354-430)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt