Allah’ı hoşnut eden kurban, kırgın bir ruhtur.

Ey kardeşlerim, inancı sağlam tutan, ibadeti sürdüren, iffeti koruyan şeyler üçtür: dua, oruç, merhamet. Dua’nın istediğini oruç elde eder, merhamet kabullenir. Bu üç şey, dua, oruç merhamet, tek bir şeydir ve yaşamı birbirlerinden alırlar.Oruç duanın ruhudur ve merhamet orucun yaşamı. Kimse onları ayırmasın, çünkü ayrı kalmayı başaramıyorlar. Üçüne bir arada değil de salt birine sahip olan hiç bir şeye sahip değildir. Bu yüzden dua eden oruç tutsun. Oruç tutan merhametli olsun. Talebinin karşılığını almak isteyen, ona iletilen taleplere karşılık versin. Allah’ın kalbini kendi için açık görmek isteyen, kalbini ona yalvarana kapatmasın.

Oruç tutan, başkalarının gıdasız kalmasının anlamını iyice anlasın. Allah’ın orucunu hoş görmesini istiyorsa, aç olanlara kulak versin. Merhameti umut eden, merhametli olsun. Af dileyen, affetsin. Bir armağını bekleyen, elini başkalarına açık tutsun. Kendi için istediğini, başkalarına esirgeyen kötü bir isteyendir.Ey insan, merhametin ölçüsünü kendinde bul. Sana karşı gösterilmesini istediğin merhametin şeklini başkalarına da uygula. Kendin için istediğin merhametin büyüklüğünü başkalarına da tanı. Kendin için arzu ettiğin o tez merhameti, başkalarına da sun.Bu yüzden dua, oruç, merhamet bizler için, Allah nezdinde tek bir arabulucu güç olsunlar; bizler için üç şekilli tek bir savunma, tek bir dua olsunlar.

Hor görmekle kaybettiklerimizi oruçla fethedelim. Oruç ile ruhlarımızı kurban edelim. Çünkü Allah’a sunabileceğimiz daha hoş bir şey yoktur. “Allah’ı hoşnut eden kurban, kırgın bir ruhtur. Allahım sen kırılmış ve ezilmiş bir kalbi hor görmezsin” (Mez. 50, 19) diyen Peygamberin kanıtladığı gibi.Ey insan, ruhunu Allah’a sun. Orucun kurbanını da sun ki kutsal ekmek arı olsun, kutsal kurban, sana kalan ve Allah’a bunu vermeyen affedilmeyecektir. Çünkü sunulacak, kendiliğinden yoksun olamaz. Oysa tüm bunların kabul edilebilmeleri için merhameti de katmalı. Merhametle sulandırılmazsa, oruç tomurcuk açmaz. Merhamet kurursa, oruç da kurur. Toprak için yağmur ne ise oruç için merhamet aynı şeydir. Her ne kadar kalbi yumuşatırsa, vücudu arıtırsa, günahları sökerse, erdemleri ekerse de oruç tutan, nehirler dolusu merhamet akıtmazsa, meyvelerini toplayamaz.

Ey oruç tutan sen, merhametle oruç tutarsan arazinin de oruç tutacağını bil. Merhametle verdiklerin bol şekilde tahıl ambarına geri dönecektir. Bu yüzden ey insan, kendine saklamakla zarara uğramaman için, başkalarına da ikram et ki toplayabilesin. Fakir olana vermekle kendine ver. Çünkü başkasına miras olarak bıraktığını sahiplenemeyeceksin.

PETRUS KRİSOLOGUS (380-450)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt