Allah’ın oğulları adına ulaşabilmek için barış sağlayıcısı adından geçmek gerekiyor.

“Ne mutlu barış sağlayanlara!” der İncil yazarı, sevgili kardeşlerim, “çünkü onlara Allah oğulları denilecek” (Mat. 5, 9). Haklı olarak başkaları ile hıristiyan barışı konusunda aynı görüşte olanda, hıristiyan erdemler çoğalır ve Allah’ın oğulları adına ulaşabilmek için barış sağlayıcısı adından geçmek gerekiyor.

Sevgili kardeşlerim, insanı kölelikten kurtarıp, ona soylu bir ünvanı kazandıran Allah’ın gözünde bir kişinin durumunu değiştiren, uşaktan bir oğul, köleden özgür bir insan çıkartan barıştır. Kardeşler arasındaki barış Allah’ın iradesi ve Mesih’in mutluluğudur. Azizliğin kusursuzluğu, adaletin koşulu, öğretinin hocası, törelerin koruyucusu, her konuda kutlanacak bir düzencedir. Dualar için barış bir arabulucudur, yalvarmalar için kolay ve etkin bir yoldur ve tüm arzuların dopdolu karşılanmasıdır. Barış sevginin annesidir, uyuşmanın bağıdır. Allah’tan kendi için her istediğini isteyebilen temiz bir ruhun açık işaretidir. Barışın korunması yüce bir buyruktur. Çünkü Rab Mesih de: “Size esenlik veriyorum, size kendi esenliğimi veriyorum” (Yu. 14, 27) demiştir ve bu: sizi barışta bıraktım, barış içinde bulmak istiyorum anlamındadır. Giderken, dönüşünde herkeste bulmayı arzuladığı şeyi vermek istedi.

Barışı köklerinden dikmek Allah’ın, köklerinden sökmek ise Şeytan’ın işidir. Nitekim, kardeş sevgisi Allah’tan geldiği gibi, nefret de Şeytan’dan gelmedir. Bu yüzdendir ki nefret her şekli ile mahkum edilmeli çünkü: “Kardeşinden nefret eden, katildir” (I. Yu. 3, 15) diye yazılmıştır. Sevgili kardeşlerim, barışı sevmenin ve uyuşmayı takdir etmenin neden gerekli olduğunu böylece görmüş oluyorsunuz: sevgiyi doğuran ve besleyen gerçekten bunlardır. Üstelik biliyorsunuz ki, Havari’ye göre: “Sevgi Allah’tandır” (I. Yu. 4, 7). Bu yüzden sevgiye sahip olmayan, Tanrısız’dır.

O halde kardeşlerim, bizlere yaşam veren emirleri uygulayalım. Kardeşlik derin bir barışın bağları ile iyice birleştirilsin. Çok sayıdaki günahları örten sevginin sağlıklı bağı ile iyice sarılsın. Tüm arzularımızla, her iyi yönü için özel bir ödül veren sevgiye sarılmalıyız. Barış diğer erdemlerden daha fazla korunmalıdır. Çünkü Allah daima barıştadır. Barışı sevin ve her şey huzur içinde olacaktır. Barışınız bizim için her ödül olacaktır, sizin için bir mutluluk ve barışın birliğinde kurulan Allah’ın Kilisesi Mesih’te kusursuz bir ilişkiden yararlanabilecektir.

PETRUS KRİSOLOGUS (380-450)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt