Belimizi inanç ve iyiye yönelik çalışmalarla kuşatalım.

Her şeyden önce ısrarlı dualarla, başlatmış olduğun iyiye yönelik çabalarını iyi sonuca erdirmesi için Allah’a yalvarmalısın ki, bizleri çocukları olmaya çağırdıktan sonra kötü davranışlarımız yüzünden üzülmesin. Nimetlerine karşılık olarak ona sürekli itaat etmeliyiz. Bunu yapmazsak O, kızgın bir baba gibi günün birinde oğullarını mirasından çıkartmak zorunda kalacaktır. Korkutucu bir derebeyi gibi suçlarımıza kızarak, O’nu şan yolunda izlemek istemeyen kötüleri sonsuza dek cezalandıracaktır.

“Artık sizin için uykudan uyanma saati gelmiştir” (Rom. 13, 11) diyen Kutsal Kitap’ın çağrısı ile kesinlikle uyanalım. Tanrısal ışığa gözlerimizi açalım, her gün bize seslenen Allah’ın sesine dikkatle kulak verelim: “Keşke bu gün onun sesini işitseydiniz! Katılaştırmayın kalplerinizi” (Mez. 94, 8). Ve yine: “Kulağı olan, Ruh’un topluluklara ne dediğini işitsin” (Va. 2, 7).
Neler oluyor? Gelin oğullarım, dinleyin, size Allah’tan korkmayı öğreteceğim. Ölümün karanlıklarının sizi ansızın yakalamaması için, yaşam ışığına sahip olduğunuz sürece yürüyün (bk. Yu. 12, 35).

Halkın kalabalığında Rab işçisini arıyor ve şöyle diyor: “Yaşamı arzulayan ve mutlu günler geçirmek isteyen var mı?” (Mez. 33, 13). Şayet bu sözleri duyduğunda: “Ben istiyorum!” yanıtını verirsen, Allah sana şunu söyler: Gerçek ve sonsuz yaşama sahip olmak istiyorsan dilini kötülükten koru; dudakların hiç yalan söylemesin; kötülükten kaçın ve iyilik yap; barışı ara ve onu izle (bk. Mez. 33, 14-15). Bunu yaparsanız gözlerim üstünüzde olacaktır ve kulaklarım dualarınıza dikkat edecektir. Daha benden yardım dilemeden size “İşte buradayım” diyeceğim.

Sevgili kardeşlerim, bizi davet eden Rab’bin sesinden daha tatlı bir şey olabilir mi? İşte, bizi sevdiği için yaşam yolunu gösteriyor bize.
Bu yüzden belimizi inanç ve iyiye yönelik çalışmalarla kuşatıp, İncil’in rehberliği altında onun yolunda ilerleyelim ki, bizi çağıranı krallığında görmeye hak kazanalım. Oysa krallığının kır evinde yerleşmek istiyorsak, iyiliğe yönelik çalışmalara hız vermediğimiz taktirde, oralara hiç varamayacağımıza ikna olalım.

Allah’tan uzaklaştırıp cehenneme götüren kötü ve acı bir çaba varsa, günahlardan uzaklaştıran, Allah’a ve sonsuz yaşama götüren bir çaba da vardır. Bu çabada keşişler çok canlı bir sevgi ile uğraşmalılar. Bu yüzden saygı göstermekte birbirlerini önersinler; büyük bir sabırla başkalarının bedensel ve ruhsal rahatsızlıklarına tahammül etsinler; karşılıklı itaat etmekte yarışsınlar. Hiç kimse kendi yararını aramasın, aksine başkalarınınkine baksın. Herkes arı bir bağlılıkla kardeşlerini sevsin, Allah’tan korksun, içtenlikle ve alçakgönüllü merhametle başrahibini sevsin.
Hiçbir şeyi Mesih’ten üstün tutmayalım ki, O da karşılığında bizleri sonsuz yaşama götürsün.

BENEDİKTUS (KEŞİŞ) (480-547)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt