Dünyada fakat dünyanın değil.

Her şeyi terk etmeniz için sizi yüreklendirmek isterdim fakat cesaret edemiyorum. Şayet bu dünyanın her şeyini terk edemiyorsanız bu dünyadaki şeyleri öyle bir kullanın ki, dünyanın içinde kalmayasınız; dünyadaki şeylere sahip olun, onlar sizi sahiplenmesinler; sahip olduklarınız ruhunuzun egemenliği altında kalsın ve kendisi nesnelerin kölesi olmasın, dünyasal gerçeklerin aşkına kapılmasın.
Geçici servetler kullanımımızda olsunlar, sonsuz servetler de arzularımızda; geçici servetler yolculuğa yarar, sonsuz olanlar varış günü için arzulanırlar. Bu dünyada yapılan her şey marjinal sayılsın. Ruh’un gözleri ileriye doğru baksın, elde edeceğimiz şeylere ilgi ile odaklansın.

Günahlar köklerinden sökülsün, salt eylemlerimizde değil de gönlümüzün düşüncelerinden de. Bedenin zevkleri, tamahkarlığın arzuları, hırsın ateşi bizi Rab’bin sofrasından alıkoymasınlar. Dünyada el attığımız dürüst şeylere de kaçamak gibi el atalım öyle ki bizi çeken dünyasal şeyler gönlümüzü hiç engellemeden bedeni-mize yarasınlar.
Bu yüzden, kardeşlerim, size her şeyi terk etmenizi söylemek cesaretini bulamıyoruz; yine de, dilerseniz, hepsini de tutarak geçici şeyleri tüm ruhunuz ile sonsuz olanlara yöneltirseniz bırakabileceksiniz. Gerekli olan şeyleri de yaşamının hizmetine yönelten kişi dünyayı kullanır fakat kullanmıyormuş gibi, onların ruhuna hükmetmelerine izin vermez ki hizmetine baş eğsinler ve göklere yönelik ruhun coşkusunu kırmasınlar. Bu tarzda hareket eden herkes dünyasal olan her şeyi emrinde tutar, tamahkarlık için değil de kullanım için.

Ruhunuzun arzusunu hiçbir şey frenlenmesin, hiçbir şeyin zevki bu dünyaya bağlamasın.Servet sevilirse akıl en üstün olanlarda, göksel olanlarda neşesini bulsun. Kötülükten korkuluyorsa, ruhun karşısında sonsuz kötülükler olsun öyle ki gönül en çok sevilecek ve korkulacak şeylerin orada olduğunu görerek kesinlikle burada olanlara kapılmasın.Bunu yapabilmek için yardımcımız olarak Tanrı’nın ve insanların arabulucusuna sahibiz, O’nun için gerçek bir sevgi ile tutuşuyorsak hemen her şeyi elde ederiz. O ki Baba ve Kutsal Ruh ile birlikte yüzyılların yüzyıllarında Tanrı olarak yaşıyor ve hüküm sürüyor. Amin.

GREGORİUS MAGNUS (540-604)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt