GREGORİUS MAGNUS (540-604)

Gregorius 540 yılında Roma’da doğdu; zengin ve ünlü bir ailenin çocuğudur: babası senatördür, büyük dedesi Papa’dır (III. Felix), annesi ve iki teyzesi birer azize olarak kabul edileceklerdir. Gregorius’un doğduğu yıl, İtalya’nın Ostrogotların elinden kurtarılması için savaşa girildiği yıldır. Ertesi yıl ve daha sonraki yıllar, 543’e kadar, bir kara veba salgını olmuştur. 572 yılında Gregorius, Roma kentinin valisi (praefectus) olur: artık kentin en büyük memurudur ve senatonun başkanıdır. Fakat 575 yılında bütün görevlerini bırakır, mallarını dağıtır ve evini manastır haline getirir. Eski mülklerinden de 6 manastır kurar; Gregorius keşiş olmuştur! 579 yılında Gregorius diyakoz olarak atanır ve Papa II. Pelagius onu apocrisarius (Papalık elçisi) olarak Istanbul’a gönderir. Gregorius İstanbul’da 6 yıl kalır ve daha sonra İtalya’daki manastırına geri döner.

590 yılında, Roma’da, Tiber nehri taşar ve bütün bölgeyi sular altında bırakır. Buğday ambarları yok olur ve yeniden bir veba salgını baş gösterir. Papa Pelagius vebadan ölür. 3 Eylül 590’da Gregorius Papa seçilir. İlk işi, Kilise’nin malları ile mutsuzların yardımına koşmak olur. Fakat Gregorius İtalya’yı savunmakla da uğraşır: Lombard’larla barış yapmaya çalışır. Esir düşmüş olanların satın alınmaları işini organize eder. AngloSakson’ların ihtida etmeleri için çalışır: 596 yılında, keşiş Augustinus’u Canturbery’ye gönderir. Gregorius’un simoniya’ya ve klerje içindeki ahlak düşüşlüğüne karşı da savaşması gerekecektir. Keşiş olmak için her şeyden vazgeçmiş olan Gregorius, kendini çalkantılar içinde bir dünyanın ortasında bulur. Gregorius 12 Mart 604’te ölür.

Aziz Gregorius’un bize kadar ulaşan yazılı eserleri şunlardır: Eyüp’le İlgili Moral Teşvikler; Pastoral Kurallarının Kitabı; İncil Hakkında Söyleşiler; Diyaloglar ve olağan üstü insani ve edebi kalitede 868 mektup. Öte yandan aziz Gregorius’un, Sacramentarium Gregorianum adı verilen, litürjik formüler’in meydana getirilmesindeki katkısını da unutmamak gerekir.Büyük Gregorius’un bütün tinsel doktrini, yoğun bir kontemplasyon arayışı çevresinde toplanır. Bu, sevgi içinde başkalarına geçen bir kontemplasyondur. Aziz Büyük Gregorius insanları, sürekli olarak, Gözle Görünmeyen’in (l’Invisible) huzurunda yaşamaya çağıran büyük bir mistiktir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt