Haç çıkartmak insanı kral yapar.

“Siz seçilmiş bir soy, Kral’ın kahinlerisiniz” (I. Pe. 2, 9). Bu övgü tanıklığı bir zamanlar, Musa’nın aracılığı ile Allah’ın eski halkına verilmişti. Bu kez Havari Petrus haklı olarak putperestlere veriyor. Çünkü onlar Mesih’e inandılar ve Mesih bir temel taşı gibi halkları, İsrail’in kendi için almış olduğu kurtuluşa kabul etti.Hıristiyanlara “seçilmiş soy” diyor, inançsal olarak onları, yaşayan taşı inkar ettikleri için lanetlerden ayırmak için.Sonra da “Kral’ın kahinleri,” çünkü onlar yüce kral ve gerçek kahin olanın vücuduna bağlıdırlar. O bir kral olarak, krallığını ona yakın olanlara veriyor ve yüce kahin olduğundan, kanını kurban etmekle günahlarını arındırıyor. Onlara “Kral’ın kahinleri” diyor, öyle ki sonsuz bir krallığın umudunu hep anımsayıp, Allah’a lekesiz bir davranışın adaklarını hep sunsunlar.

Onlara “aziz insanlar ve Allah’ın edindiği millet” de deniliyor ve Peygamberin sözünü açıklayan Havari Pavlus: “Benim doğru adamım, imanla yaşayacaktır. Eğer geri çekilirse, ondan hoşnut olmayacağım. Biz geri çekilip, mahvolanlardan değiliz. İman edip, canlarının kurtuluşuna kavuşanlardanız” (İbr. 10, 38-39). Elçilerin İşlerinde: “Rabbin kendi kanı pahasına sahip olduğu inanlılar topluluğu-nu gütmek üzere atandınız” (Elç. 20, 28).Bu yüzden Kurtarıcımızın kanı ile “Tanrı’nın öz halkı” (I. Pe. 2, 9) olduk; oysa ki, bir zamanlar Mısır’da kuzunun kanı ile kurtarılan İsrail halkı öyleydi.Bu yüzden bir sonraki ayette eski öyküyü gizemsel şekilde anımsattıktan sonra, bunun Allah’ın yeni halkı tarafından tinsel olarak başarılması gerektiğini öğretiyor ve şöyle diyor: Allah’ın erdemlerini ilan etmeniz için (bk. I. Pe. 2, 9). Nasıl ki Musa tarafından Mısır’daki kölelikten kurtulanlar Kızıl Denizi aştıktan ve firavun ordusu boğulduktan sonra, Rabbe bir zafer ilahisini okudulursa, biz de aynı şekilde vaftizce günahlarımızın affına kavuştuktan sonra, göksel lütuflar için gereğince şükretmeliyiz.

Nitekim, Allah’ın halkını baskı altında tutan karanlık ve eziyet anlamında da olan Mısırlılar bize eziyet eden, oysa vaftizde yok edilen günahları iyice simgeliyorlar.İsrail oğullarının kurtuluşu ve daima onlara sözü verilen topraklara varmaları, Mesih’in lütfunun ışığı ve rehberliği altında, emelimiz göksel konutun ışığına aracı olan kurtuluşumuzun gizine uyuyor. Bu lütfun ışığını, yol boyunca onları gecenin karanlığından koruyan ve anlatılmaz maceralarla dolu bir yoldan kesin ve sözü verilmiş vatana götüren o bulut ve ateş sütunu da kanıtlıyor.

BEDA VENERABİLİS (672-735)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt