Hep canlı olan Mesih bize yardım ediyor.

Duaların sonunda “Rabbimiz Oğlun Mesih İsa aracılığıyla” diyoruz da “Kutsal Ruh aracılığıyla” demiyoruz, neden? Önce bunu dikkate almak gerek. Aşağıda belirtilen giz nedeniyle Kilise ayin sırasında bu sözleri kullanıyor: İnsan Mesih İsa Tanrı ile insanlar arasında arabulucu oldu, Melkisedek gibi hep kahindi. Ama insan eliyle yapılmış gerçeğin bir kopyası durumundaki bir ana sunak yerine değil de kutsal sunak yerine ilk ve son olarak kendi kanıyla girdi. O cennete bile girdi Tanrı’nın sağında oturuyor ve bizim için yardım diliyor.

Mesih’i bu baş kahin görevindeyken göz önüne alırken şöyle diyor: Her durumda Tanrı’ya onun aracılığıyla övgü kurbanları sunalım, kısacası onun adının şerefine dudaklarımızdan iman sözleri dökülsün. Öyleyse övgü ve dua kurbanlarını onun aracılığıyla sunuyoruz, çünkü onun ölümüyle daha önce düşmanları olduğumuz Tanrı’yla barışmış olduk. Gerçekte bizim uğrumuza kurbanlığı kabul eden onun aracılığıyla bizim kurbanlarımız Tanrı’nın hoşuna gidiyor oldu. Aziz Petrus bizi şöyle teşvik ediyor: Sizler de, tinsel Tapınağın inşasında kullanılacak canlı taşlar olun, böylece İsa Mesih aracılığıyla Tanrı’nın beğenisini kazanan tinsel kurbanlar sunan kutsal bir kahinler topluluğu oluşturursunuz. Allah Baba’ya dua ederken “Rabbimiz Mesih İsa aracılığıyla” dememizin nedeni budur.

Tanrı’nın Oğlu insan olarak, Tanrı durumunda iken, kendiliğinden yoksunlaşarak kul durumunu aldı; bu nedenle ölünceye dek itaat ederek kendini alçalttı. Kahin sözü bundan başka bir şeyi göstermez. Birlikte Babasıyla eşit olduğu halde, küçüldü, meleklerden biraz daha aşağı seviyeye geldi. Evet, Oğul Babasına eşit olarak kaldığı halde insanlara benzemek için küçüldü. Yoksunlaşarak kul durumunu alınca küçüldü. Mesih’in yoksunlaşması onun yoksunlaşmasıdır, onun yoksunlaşması da kul durumunu kabul etmesinden başka şey değildir.

Mesih Tanrısal durumda kaldığında Tanrı’nın biricik Oğlu’dur, kurbanlarımızı Baba’ya sunarken demek ki ona sunmuş oluyoruz: ancak kul durumunu alarak bizim kahinimiz oldu, onun sayesinde Tanrı’nın hoşuna gidebilecek bir kurban sunabiliriz. Mesih bizim için kendini kurban olarak vermemiş olsaydı bir kurban sunamazdık: insanlığımızın doğası ancak onda, esenlik sağlayan gerçek kurban niteliğini kazanır. Rabbimiz ebedi kahin tarafından dualarımız sunulduğunda insanlığımızın teninin onda gerçek olduğunu ilan etmiş oluruz. Havari Pavlus şöyle diyor: Baş kahin hep insanlar arasından seçilir, onun görevi insanlarla Tanrı arasındaki ilişkide insanların yararına çalışmaktır; insanların günahları için armağanlar ve kurbanlar sunmalıdır. “Oğlun” dediğimizde ve buna “Kutsal Ruh’un birliğinde seninle birlikte yaşayan ve hükmeden”i eklerken, Baba Oğul ve Kutsal Ruh arasındaki cevherdeki birliği anmış oluyoruz. Bununla Mesih’in hem kahinlik görevini yaparak bize çalıştığı hem de Baba ve Kutsal Ruh’la aynı cevhere sahip olduğu gösterilmiş oluyor.

FULGENTİUS (RUSPE’Lİ) (467-533)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt