İstepan’ın silahı sevgi idi ve onunla her yerde kazanıyordu.

Dün sonsuz Kıralımızın zaman içinde doğumunu kutladık. Bugün ise askerin şanlı azabını kutluyoruz.Dün, bedenimizle örtülmüş ve Bakire’nin bağrından çıkmış Kıralımız dünyayı ziyaret etmeye yanaştı. Bugün ise bedenin çadırından çıkan asker, şanlı bir şekilde göğe ulaştı.En yüce olan Kıralımız bizler için alçakgönüllükle geldi; oysa eli boş gelemezdi. Nitekim askerlerine büyük bir armağan getirdi ve onunla bol şekilde zenginleştirdiği gibi aynı zamanda yenilmez bir güçle savaşabilmeleri için onları daha da güçlendirdi. Onlara, insanları Tanrı ile bir olmaya, sevgi armağanını getirdi.Getirdiğini hiç kesintisiz dağıttı. Buna karşın kendisine bağlı olanların sefaletini mucizevi şekilde zenginleştirdi. Kendi ise tükenmez hazinelerle dolu kaldı.

Mesih’i gökyüzünden yeryüzüne indiren sevgi böylece, İstepan’ı yeryüzünden gökyüzüne yükseltti. İlkin Kral’da olan sevgi sonradan askerde parladı.“İstepan” adının anlamı olan Taç’ı hak etmek için, silahı sevgi idi ve onunla her yerde kazanıyordu. Sevginin aracılığı ile ona saldıran Yahudilere boyun eğmedi. Komşu sevgisinin uğruna onu taşlayanlar için dua etti. Sevgi ile doğru yolu bulmaları için kararsızları ikna eder, sevgi ile cezalandırılmamaları için, taşlayanlara dua ederdi.

Sevginin gücü ile desteklenip, acımasızca saldıran Saul’u yendi ve yeryüzünde kendisine eziyet edeni göküyüzünde arkadaş edinmeye hak kazandı. Aziz ve yorulmak bilmeyen o sevgi ile sözle ikna edemediklerini dua ile fethetmeyi arzuladı.
Ve işte artık Pavlus, İstepan ile mutludur. İstepan ile Mesih’in yüceliğinden haz duyuyor, İstepan ile saltanat sürüyor. Pavlus’un taşları ile öldürülen İstepan’ın ilk vardığı yere Pavlus, İstepan’ın duaları ile onu izleyip varmıştır.

FULGENTİUS (RUSPE’Lİ) (467-533)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt