Kutsal Ekmek ayinine katılmak.

Kurban’ın sunuşunda Kurtarıcı’nın buyurduğu gerçekleşiyor; Pavlus’un da tanıklığı gibi: “Ele verildiği gece Rab İsa eline ekmek aldı, şükredip böldü ve şöyle dedi: Bu sizin uğrunuza feda edilen benim bedenimdir. Beni anmak için böyle yapın. Aynı şekilde yemekten sonra kaseyi alıp şöyle dedi: Bu kase benim kanımla gerçekleşen yeni antlaşmadır. Bunu her içtiğinizde beni anmak için böyle yapın. Bu ekmeği her yediğinizde ve bu kaseden her içtiğinizde, Rabbin gelişine dek Rabbin ölümünü ilan etmiş olursunuz” (I. Ko. 11, 23-26).

Bunun içindir ki Kurban, Rabbin ölümü bildirilsin ve anısı sürdürülsün diye sunulmaktadır. Kendi de daha sonra şöyle diyor: “Hiç kimsede insanın dostları uğruna canını vermesinden daha büyük bir sevgi yoktur” (Yu. 15, 13). Mesih bizim için ölmüştür. Bu yüzden Kurban’da ölümünü anımsadığımızda bir sevgi bağışı olarak Kutsal Ruh’un yardımını dileriz. Duamız, bizim için çarmıha gerilmeye yanaştığında, Mesih’in gösterdiği aynı sevgiyi istemektedir. Bizler de Kutsal Ruh’un lütfu sayesinde dünyada çarmıha gerilebiliriz ve dünya bizler için çarmıha gerilebilir. Mesih’i izlemeye davetliyiz. Ölümü ile ilgili olarak O, günah için tek bir kez öldü; şimdi ise yaşadığından, Tanrı için yaşıyor. Böylece bizler de kendimizi günahta ölü, oysa Tanrı için İsa Mesih’te şanlı sayalım (bk. Rom. 6, 10-11). Sevgi bağışı aracılığı ile “Yeni yaşamda yürüyelim” (Rom. 6, 4).

“Çünkü bize verilmiş olan Kutsal Ruh aracığıyla Tanrı’nın sevgisi yüreklerimize dökülmüştür” (Rom. 5, 5). Biz Rabbin bedenine ve kanına katılıyoruz, ekmeği yiyor ve kaseden içiyoruz. Bu yüzdendir ki dünyada ölmeliyiz ve Mesih ile birlikte Tanrı’da gizli bir yaşam yaşamalıyız. Bedenimizi ise günahları ve arzuları ile çarmıha germeliyiz (bk. Kol. 3, 3; Gal. 5, 24).Tanrı’yı ve komşusunu seven tüm inanç sahipleri, bedensel azabın kasesinden içmezlerse de, Mesih sevgisinin kasesinden içerler. Ondan sarhoş olup bedenlerini cezalandırırlar ve Rab İsa Mesih’i giydirdiklerinden, bedensel arzulara aldırmazlar. Görülen şeylere göz dikmezler de görülmeyenlere bakarlar. Böylece Rabbin kasesinden içen aziz sevgiyi korur. Çünkü sevgisiz hiç bir şey yaramaz, kendi bedenini ateşe atmak bile. Sevgi bağışı ile de Ayinde kutsal gizlerle gizemsel olarak kutladığımızı, gerçekten olabilme olanağına kavuşuruz.

FULGENTİUS (RUSPE’Lİ) (467-533)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt