Melekler, Tanrı’nın lütfuna layık olanları hissederler.

Bilinmelidir ki “melek” deyimi doğayı değil de görevi belirtmektedir. Nitekim göksel vatanımızın o aziz ruhları her zaman ruh olurlar, fakat onlara her zaman melek denilemez, çünkü onların aracılığı ile bir beyanat yapıldığında melek olabilirler.
Bunun içindir ki Meryem Ana’ya herhangi bir melek değil de başmelek Cebrail gönderildi. En yüce beyanatı bildirmesi için en büyük meleklerden birinin, bu görev için gönderilmesi doğru idi.

Bu meleklere özel adlar veriliyor ki, adlarından da, onlara verilen görevin türü belli olsun. En güçlü Tanrı’nın görmesinden türeyen eksiksiz bilgi ile kusursuz hale getirilen göklerin kutsal kentinde, melekler kişiliklerini belirten özel adlara sahip değiller. Fakat, herhangi bir görev için bize geldiklerinde, üstlendikleri görevin adını alırlar.Böylece Mikail’in anlamı: Tanrı gibi olan kim? Cebrail’in: Tanrı’nın gücü, ve Rafael’in: Tanrı’nın ilacı oluyor.

Yüce bir cesaret ve güç gerektiren bir şeyler yapılacağında Mikail’in gönderildiği söylenir, ki, eylemden ve isimden, kimsenin Tanrı gibi hareket edemeyeceği anlaşılabilsin. Gökyüzüne çıkacağım (bak. Yşa. 14, 13-14), Tanrı’nın yıldızları üzerinde tahtımı kuracağım, en yüce olana benzer olacağım diyen ve gururu ile Tanrı’ya benzer olmayı arzulayan eski düşman, dünyanın sonunda yalnız başına bırakılacak ve ölümle yargılanacaktır. Bu yüzden başmelek Mikail ile mücadele halinde gösterilir, Yuhanna’nın dediği gibi: “Gökte başmelek Mikail ile savaş oldu” (Va. 12, 7).

Meryem’e, Tanrı’nın gücü adını taşıyan, Cebrail gönderiliyor; havadaki kötü güçleri yenmek için alçakgönülülük içinde görünmeğe yanaşanı bildirmeğe geliyordu. Bunun içindir ki, orduların Efendisi ve güçlü bir savaşçı olarak gelen, “Tanrı’nın Gücü” diye ilan edilmeliydi.
Rafael, açıkladığımız gibi, Tanrı’nın ilacı anlamındadır. Nitekim o Tobiya’nın gözlerine dokundu, tedavi eder gibi ve körlüğünün karanlıklarını çözdü. Tedavi etmeğe gelene “Tanrı’nın ilacı” denilmesi doğruydu.

GREGORİUS MAGNUS (540-604)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt