Mesih’in ışığı gecesiz bir gündür, günbatımını tanımayan bir gün.

Mesih’in dirilişi cehennemi açıyor. Kilise’nin yeni adayları dünyayı yeniliyorlar. Kutsal Ruh gökleri aralıyor. Artık açılan cehennem ölüleri iade ediyor. Aralanan gökyüzü oraya çıkanları kabul ediyor.Hırsız bile cennete giriyor, azizlerin bedenleri ise kutsal kente kavuşuyorlar. Ölüler canlıların arasına geri dönüyorlar. Mesih’in dirilişi sayesinde tüm unsurlar daha yüce bir saygınlığa yükseliyorlar. Cehennem, tutsak tuttuklarını, cennete iade ediyor. Yeryüzü, içinde gizlediklerini gökyüzüne gönderiyor. Gökyüzü Rabbe tüm konuk ettiklerini sunuyor. Rabbin tek ve benzer azabı sayesinde ruh derinliklerden yükseliyor, yeryüzünden kurtuluyor ve göklerde yerleştiriliyor.Mesih’in dirilişi, gerçekten, ölüler için yaşam, günahkarlar için af, azizler için şandır. Bu yüzden Davut her yaratığı Mesih’in dirilişi için sevinmeye davet ediyor, Rabbin gününde mutlu olmaya herkesi çağırıyor.

Mesih’in ışığı gecesiz bir gündür, günbatımını tanımayan bir gün. Bugünün Mesih olduğunu Havari söylüyor: “Gece ilerledi ve gün yaklaşıyor” (Rom. 13, 2). “İlerledi” diyor, geleceğini söylemiyor. Çünkü Mesih seni ışığı ile aydınlattığında, şeytanın karanlıklarını senden uzaklaştırman gerektiğini, günahın karanlık zincirini koparmanı, bu ışıkla bir zamanların dumanını yok etmeni ve içindeki suç dürtülerini kendiliğinde susturman gerektiğini sana anlatmak istiyor.Bugün, başlangıcı olmayan gün olan Peder’in, tanrısallığının güneşini parlattığı Oğul’un kendisidir.Hatta şunu da söyleyeceğim: kendisi Süleyman’ın aracılığı ile konuşmuş olan gündür: “Gökyüzünde hiç sonu olmayan bir ışığın çıkması sayemde oldu” (Sirak 24, 6). Nasıl ki gökyüzünün gününü gece izlemiyorsa, aynı şekilde günahın karanlıkları Mesih’in adaletini izleyemezler. Çünkü gökyüzünün günü sonsuza dek parlıyor, gözkamaştıran ışığı hiçbir karanlık tarafından bastırılamıyor. Hiçbir dumanla engellenmeyen ve her zaman parlak ışınları ile parıldayan Mesih’in ışığı için aynı şey söylenebilir. İncil yazarı Yuhanna, haklı olarak: Işık karanlıklarda parlıyor, fakat karanlıklar onu bastıramadılar, diyor (bk. Yu. 1, 5).

Bundan dolayı kardeşlerim, bu kutsal günde hepimiz mutlu olmalıyız. Vicdanını ağırlaştıran günahlar yüzünden hiç kimse ortak sevinçten uzak durmamalıdır. Hiç kimse, onu baskı altında tutan ciddi günahları yüzünden ortak dualara katılmaktan çekilmesin. Günahkar olsa bile hiç kimse, böyle bir günde aftan ümidini kesmemelidir. Hiç ufak olmayan bir ipucuna sahibiz. Çünkü hırsız cenneti hakettiyse, Hıristiyan neden affedilmesin?

MAXİMUS (TORİNO’LU) († 420)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt