Yaşam O’ndaydı ve yaşam insanların ışığıydı.

“Rabbin, dönüşünde, uyanık bulunan kölelere” (Luk. 12, 37), ne mutlu, ne aziz! Evrenin yaratıcısı, her şeyi dolduran ve her şeyi aşan Tanrı’yı beklemek gerçekten aziz bir bekleyiştir! Keşke Rab beni, değersiz hizmetkarını, sıradanlılığımın uykusundan sarsmaya yanaşsa, tanrısal merhameti ile öylesine alevlendirse ki, yıldızları aşıp sevgisi ile parlasam, O’nu daima daha çok sevmek arzusu ile yanıp tutuşsam ve bu ateş artık bende hiç sönmese! Tanrı istese de değerlerim öylesine büyük olsa da geceleri kandilim Tanrı’mın tapınağında sürekli yansa keşke ve Rabbimin evine tüm girenleri aydınlatsa! Ey Peder Allah, Oğlun İsa Mesih’in adına sana dua ediyorum, hiç eksilmeyen o merhameti bana bağışla ki, kandilim daima yanar olsun, hiç sönmesin; benim için yansın, başkaları için parlasın.

Ey Mesih, pek tatlı Kurtarıcımız, kandillerimizi yakmaya yanaş; sürekli olarak tapınağında parlasınlar ve sonsuz ışık olan Sen tarafından beslesinler; ruhumuzun karanlık köşeleri aydınlansın ve dünyanın karanlıkları bizden uzaklaşsın.Ey İsa’m, kandilime ışığını ver ki, görkemi ile bitmeyen kurbanın sonsuz kahini olan seni yüce kubbeleri altında kabul eden en kutsal yeri, göksel tapınağı bana da açsın.
Öyle yap ki tek sana bakayım, tek seni gözleyeyim ve arzu edeyim; tek seni seveyim ve en yakıcı arzu ile seni bekleyeyim.

Sevginin görmesinde arzum sende sönsün ve karşında kandilim sürekli olarak parlasın ve yansın.Kapını çalan bizlere kendini göstermeye yanaş, sevgili Kurtarıcımız, öyle ki seni tanıyınca tek seni sevelim, tek seni arzulayalım ve gece gündüz sözlerini düşünelim derin derin. Bizlere, Tanrı olan sana uygun ve duyulmasını hak ettiğin yüce bir sevgi vermeye yanaş, öyle ki sevgin tüm benliğimizin içine yayılsın ve bizi tümden sana ait etsin. Böylece biz sonsuz olan senden başka bir şeyi sevemeyeceğiz ve sevgimiz bu gökyüzünün, bu toprağın ve bu denizin bol suları ile söndürülmeyecek yazıldığı gibi, “en büyük sular bile sevgiyi söndüremezler” (Özd. 8, 7).
Lütfunla bizim için de böyle olsun, ey Rabbimiz İsa Mesih, yüzyıllar boyunca sana şan. Amin.

KOLOMBANUS (543-615)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt