ANSELMUS (CANTERBURİ’Lİ) (1033-1109)

Gökyüzü, yıldızlar, yeryüzü, nehirler, gün, gece ve insanın buyruğu altında olan ya da yararı için hazır bulunan tüm varlıklar mutluluk içindeler, ey Meryem Ana, çünkü aracılığınla yitirmiş oldukları eski görkemlerine, bir bakıma, yeniden dirilmiş olarak kavuştular, yeni ve anılmaz bir lütfa sahip oldular. Tüm şeyler ölü gibiydiler. Çünkü tahsis edildikleri ilk saygıyı yitirmişlerdi. Amaçları, Tanrı’ya saygıda bulunmak görevinde olan yaratıkların egemenliğine veya gereksinimlerine hizmet etmekti. Baskı altında ezilmişlerdi ve putların hizmetçileri durumuna gelenlerin yüzünden canlılıklarından olmuşlardı. Oysa onlar putlara tahsis edilmemişlerdi. Şimdi ise, sanki yeniden dirilmiş, Tanrı’ya saygıda bulunan insanların egemenliği ile yönetildiklerinden ve işlevsellikleri ile güzellik kazandıklarından, mutluluk duyuyorlar.

Kendi Yaratıcıları, Tanrı’nın kendisi, onları yüksekten desteklemekten başka, aralarında görünerek varolduğunu ve onlardan yararlanarak onları kutsadığını hissettiklerinde yeni ve paha biçilmez bir lütfa kavuşmuş gibi coştular. Bu denli yüce değerler kutsanmış Meryem’in kutsanmış kucağının kutsanmış meyvesinden geldiler.Lütfun dolgunluğu yüzünden ölüm diyarında olan yaratıklar, kurtuldukları için, mutluluk duymaktalar ve yeryüzünde olanlar yenilendikleri için coşmaktalar. Şanlı bekaretinin şanlı oğlu yüzünden, canlandırıcı ölümünden önce ölmüş olan tüm adiller, esaretlerinden kurtuldukları için coşkuya kapılıyorlar ve melekler, çökmekte yüz tutmuş kentleri onarıldığı için sevinç duymaktalar.

Ey lütufla dolu, lütufla taşan kadın, dolgunluğunun taşması ile ıslatılan her yaratık yeşeriyor. Ey kutsamış ve kutsamadan da öte olan bakire, kutsamanla her yaratık Yaratıcısı tarafından kutsanır ve Yaratıcı da her yaratık tarafından kutsanmış olur.Tanrı Meryem’e tek Oğlu’nu verdi. Kendine benzer olarak türettiği ve kendi gibi sevdiği ve Meryem’den de Oğlu’nu şekillendirdi. Bir başkasını değil, aynısını; öyle ki doğaya göre Tanrı’nın ve Meryem’in tek ve benzer müşterek oğlu olsun. Tanrı tüm yaratıkları yarattı ve Meryem Tanrı’yı doğurdu. Her şeyi yaratan Tanrı, Meryem’in oğlu haline getirdi kendini ve böylece tüm yaratmış olduklarını yeniden yarattı. Ve her şeyi yoktan yaratmış olmasına rağmen, yıkılışlarından sonra Meryem’siz onarmak istemedi.O halde Tanrı yaratılan şeylerin babası, Meryem de yeniden yaratılan şeylerin annesidir. Tanrı dünyanın kuruluşunun babası, Meryem onarımların annesidir. Çünkü Tanrı, aracılığı ile her şeyin yapılmış olanını türetti ve Meryem sayesinde her şeyin kurtarılmış olanını doğurdu. Tanrı onsuz hiç bir şeyin kesinlikle varolmayacak olanını türetti ve Meryem onsuz hiçbir şeyin olamayacak olanını doğurdu.Tüm yaratıkların ve onlarla birlikte kendisinin, sana bu denli borçlu olmalarını isteyen Rab gerçekten seninle beraberdir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt