Aosta’lı Anselmus’un kurgusal özelliklerini salt dua tümü ile ifade ediyor.

Aradığını buldun mu, ruhum? Tanrı’yı arıyordun ve O’nun, herşeyin en yücesi olduğunu, O’ndan daha iyisinin düşünülemeyeceğini keşfettin. Yaşamın kendisidir O, ışıktır, bilgidir, iyiliktir, sonsuz ermişlik ve ermiş sonsuzluktur. Her yerde ve her zamandadır O.
Beni şekillendiren ve yeniden yapan Rab Tanrım, bunu arzulayan ruhuma, onun gördüklerinden başka neler olduğunu söyle ki, arzu ettiğini açıkça görebilsin. Daha fazlasını görebilmek için ruhum öne atılıyor; fakat gördüklerinden başka, salt karanlıklar görüyor. Aslında karanlıkları bile görmüyor. Çünkü sende yoklar, kendi karanlıkları yüzünden daha fazlasını göremediğini görüyor.

Gerçekten ey Rab, erişilmezdir senin içinde bulunduğun ışık. Bu ışığı, içinde seni açıkça görebilmek için delebilecek başka şey yoktur. Ben göremiyorum. Çünkü bana fazla geliyor. Yine de buna rağmen gördüğüm her şeyi O’nun aracılığı ile görüyorum. Her gör-düğünü güneş ışığının sayesinde gören, oysa güneşin içinde göremeyen yetersiz bir göz gibi. Anlağım ona karşı birşey yapamıyor. Fazlasıyla parlıyor, anlayamıyor ve ruhumun gözü uzun süre ona bakamıyor. Parlaklığı ile kamaşıyor, sonsuzluğa yenik düşüyor, yüceliği ile şaşkınlığa uğruyor.Ey yüce ve erişilmez ışık, ey eksiksiz ve ermiş gerçek, sana o kadar yakın olan benden ne denli uzaksın! Bakışımdan ne kadar uzaklardasın; oysa ki, ben ona bu denli yakınım!

Her yerde tümüyle varsın sen ve ben seni göremiyorum. İçinde hareket ediyorum, sendeyim ve sana yaklaşamıyorum. İçimdesin, etrafımdasın ve ben seni hissedemiyorum. Rica ediyorum, ey Tanrı, senden yararlanabilmem için, seni tanımamı, seni sevmemi temin et. Şayet bu yaşamımda tümü ile yapamazsam bile, dolgunluğa varıncaya dek her geçen günle ilerleyebileyim. Seninle ilgili bilgim bu dünyada artsın ve öbür yaşamda tamamlansın. Sevgin artsın ve günün birinde kusursuz olsun ki, burada ümit içinde mutluluğum büyük olsun ve gelecekteki kesin sahiplenmem ile tamamlansın.

Rab, Oğlu’nun aracılığı ile istekte bulunmamızı emrediyorsun, daha doğrusu öneriyorsun ve mutluluğumuzun büyük olması için sağlayacağımıza dair söz veriyorsun. Ey Rab, takdire değer danışmanımızın aracılığı ile önerdiğini istiyorum; öyle ki, mutluluğum tam olsun. Ey gerçek Tanrı, tekrardan istekte bulunuyorum: mutluluğumun tam olabilmesini temin et. Bu ara aklım derin düşünsün; dilim ondan söz etsin. Ruhum onun açlığını duysun, bedenim ona susasın, tek ve üçlü Tanrı, yüzyıllarda hamdedilecek Rabbimin mutluluğuna kavuşuncaya kadar tüm benliğim onu arzu etsin. Amin.

ANSELMUS (CANTERBURİ’Lİ) (1033-1109)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt