Arzu ettiğimiz şey barıştır, Mesih’in barışıdır.

Ölümü ile bizi kurtaran Rab İsa adına size dua ediyor ve yalvarıyoruz ki, Hıristiyan dininin düşmanları tarafından kaynaklanan olay ve zorluklardan neden ve nasıl acı çektiğimizi kavrayabilmeniz için her çareyi kullanasınız.Kilise Ana, layık olmayan beni, irademe karşı – ki bunda Tanrı şahidimdir – Tanrısal bir emirle Papalık makamına çıkardıktan sonra Tanrı’nın gelini, hanımımız ve annemiz Kutsal Kilise’nin eski saygınlığına dönerek özgür, lekesiz ve katolik kalması için özellikle gayret gösterdim. Fakat bunlar eski düşmanı kesinlikle huzursuz ettikleri için her şeyi yıkmak amacı ile yardakçılarını bize karşı silahlandırdı. Bunun içindir ki, İmparator Büyük Kostantinus’un zamanından beri yapamadıklarını bize karşı, daha doğrusu Papalığa karşı yaptı. Buna pek şaşmamak gerekiyor. Çünkü zaman geçince, Hıristiyan dinini söndürebilmek için elinden geleni yapmaktadır.

Sevgili kardeşlerim şimdi de söylediklerime iyice dikkat edin. Evrende Hıristiyan adı ile şanlanan ve hıristiyan inancını gerçekten bilenler Havarilerin reisi Aziz Petrus’un, tüm hıristiyanların babası ve Mesih’ten sonra ilk çoban olduğunu ve de Roma Kilise’sinin tüm Kilise’lerin annesi ve öğretmeni olduğunu biliyor ve buna inanıyorlar.Buna inanıyorsanız ve bağlıysanız ben, layık olmayan kardeşiniz ve öğretmeniniz olarak, çok yüce Tanrı’nın sevgisi adına sizden rica ediyorum ve emrediyorum: adı geçen babanıza ve annenize destek olun ve yardım edin. Onların aracılığıyla tüm günahlarının affını, bu ve gelecekteki dünyada kutsamayı ve lütfu arzu ediyorsanız bunu yapın.

Her iyiliğin kaynağı olan tek güçlü Tanrı aklınızı daima aydınlatsın, kendi ve başkalarının sevgisi ile üretken kılsın ki, sadık bir bağlılığın ödülü olarak, inançta babanız Aziz Petrus’un ve anneniz Roma Kilise’sinin size borçlu olmalarına hak kazanıp hiç korkusuz onlara katılabilesiniz. Amin.

GREGORİUS (VII. PAPA) (1015-1085)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt