Din şehitliği, kesin bir vaftiz ve arınmadır.

Sevgili kardeşlerim, bugünkü bayram, Paskalya şanının getirdiği sevinci iki katına çıkartıyor ve değerli bir taş gibi, görkeminin güzelliği ile içinde yerleştirildiği altını parıldatıyor.Hiç kuşkusuz o bir askeri görevden başka bir askeri göreve geçti. Askeri yargıç görevini Hıristiyan milis’i ile değiştirdi. Yeni orduda cesur bir asker gibi davrandı. Her şeyini yoksullara dağıtarak ilk önce dünyasal değerlerin yükünden kurtuldu ve böylece özgür, bağımsız ve inancın zırhı ile kuşanmış, Mesih’in korkusuz bir savaşçısı gibi mücadeleye daldı.

Bu sözlerle öğrenmiş oluyoruz ki, dünyasal değerlerden vazgeçmekten korkanlar, güçlü ve uygun bir şekilde mücadele edemezler. Oysa ki Aziz Georgius, Kutsal Ruh’un ateşi ile yanarak ve Haç’ın bayrağı ile yenilmezcesine korunarak, haksızlığın kralına karşı savaştı. Tüm kötülerin reisini yandaşlarında yendi ve Mesih’in askerlerinin yüreğine cesaret ve kahramanlık akıttı. Görünmediyse de savaşa en yüce general de katılmıştı. Zaten özel planı sayesinde, inançsızlar çetesine saldırma iznini o veriyor. Cellatların eline şehidini teslim ettiyse de, inancın yenilmez kalesine dayanan ruhunu korudu, savundu ve sağlam şekilde destekledi.

Sevgili kardeşlerim, göksel milis’in bu savaşçısına hayran olmakla yetinmeyelim, onun izinden gidelim. Ruhumuzu göksel şanın ödülüne doğru yükseltelim. Derin düşünce içinde ona bağlanırsak hiç bir şey bizi yolumuzdan alamaz; ne baştan çıkartmaların çekici gülüşleri, ne de baskıların tehdit edici titreyişleri.Pavlus’un emrine uyarak bedenimizi ve yüreğimizi arıtalım. Böylece günün birinde şimdi salt akıl gözü ile baktığımız mutluluğun tapınağına girebileceğiz.Bundan başka, Mesih’in ikametgahı olan Kilise’de kendini Tanrı’ya adamayı çalışan her kimse, Vaftiz kaynağında yıkandıktan sonra erdemin giysilerini giymelidir, çünkü yazıldığı gibi: “Kahinlerin adalet ile giyinsin” (Mez. 132, 9).
Vaftizde Mesih’te yeni bir insan olarak doğan ölümlülüğün üniformasını artık giymesin, eski insanı bırakıp yenisi ile örtünsün, onda yaşasın ve arı, aziz bir davranış biçimini uygulasın. Salt bu şekilde, yani eski günahın perişanlığından arınarak ve yeni varlığımızın görkeminde parıldayarak, Paskalya gizini layık olduğu şekilde kutlayıp şehitlerin örneğini gerçekten izleyebileceğiz.

PETRUS DAMİANUS (1007-1072)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt