Düşmanlara sevgiyle sarılmak.

Düşmanları sevmeye (ki kardeş sevgisinin kusursuzluğu bundan ibarettir) bizi en çok iten şey, güzel yüzünü kötülerin tükürüklerine sunan “insan oğullarından en güzeli olan”ın örnek sabrını sevgi ile düşünmektir (Mez. 44, 3). Kırpmaları ile her şeyin başeğdiği O, gözlerin kötüler tarafından örtülmesine izin verdi. Böğrünü kırbaçlara açtı. Prenslikleri ve Güçlüleri titreten O, başını dikenlerin sivri uçlarına teslim etti. Kendini ayıplamalara ve hakaretlere bıraktı. Sonunda da, her konuda tatlı, uysal ve bağışlayıcı olan O, sabırla çarmıha, çivilere, mızrağa, öde ve sirkeye katlandı.

En son olarak bir koyun gibi mezbaha’ya sürüklendi ve bir koyun gibi ağzını açmadan kırpıcının karşısında sessiz durdu (bak. Yşa. 53, 7).“Baba, affet onları” diyen tatlılıkla, merhametle, bozulmayan ağırbaşlılıkla dolu o şahane sesi duyup düşmanlarına tüm sevgi ile hemen sarılmayan var mı? “Baba” diyor “affet onları” (Luk. 23, 34). Bu tür bir ricaya başka ne gibi bir tatlılık, bir merhamet eklenilebilir ki? Yine de bir şeyler ekledi. Dua etmek yetersiz geldi, özürü de eklemek istedi: “Baba, dedi, affet onları, çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar.” Gerçekten de onlar büyük günahkarlar fakat anlayışları kıt insanlardı. Bu yüzden: “Baba, affet onları”. Onu çarmıha çekiyorlar, oysa kimi çarmıha çektiklerini bilmiyorlar, çünkü “bilselerdi yüce Rabbi kesinlikle çarmıha germezlerdi” (I. Kor. 2, 8); bu yüzdendir ki, “Baba, affet onları”. O’nu yasayı ihlal eden, kendini Allah yapan kendini beğenmiş biri sayıyorlar, halkı baştan çıkaran biri gibi görüyorlar.

“Oysa ben yüzümü onlardan gizledim, yüceliğimi tanıyamadılar”. Bundan dolayı: “Baba, affet onları, çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar.”
İnsan gerçek bir sevgi ile sevmek istiyorsa, hiçbir bedensel zevkle bozulmasın. Bedenin arzularına yenik düşmemek için tüm sevgisini kutsal ekmeğin tatlılığına yöneltsin. Bundan başka, kardeşlik merhametinin mutluluğunda daha kusursuz ve zevkli bir huzura kavuşabilmek için, düşmanlarını bile gerçek sevgi ile kucaklasın.Bu tanrısal ateşin, haksızlıkların karşısında ılık hale gelmemesi için de Rabbinin ve Kurtarıcısının sabrına ve sakinliğine daima aklının gözleri ile baksın.

AELREDUS (1110-1167)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt