Haç’ın kurtarıcı değeri!

Sevgili kardeşim, yazılı olarak sana teselli sözleri göndermemi ve katlandığın felaketlerle kederlenen ruhuna huzur vermemi rica ettin.
Şayet tedbirliğinin düşüncesi azalmamışsa, teselli elinin altındadır. Madem ki, sözlerin hiç kuşku uyandırmadan gösterdiği gibi, sen göksel mirasa konmak için bir oğul gibi Tanrısal şekilde eğitildin, söylenenlerden daha açık ne olabilir ki? “Ey oğul, Tanrı’ya hizmet etmeye yanaştığında, adalette ve korkuda sağlam ol ve ruhunu günahın çağrısına hazırla” (Sirak 2, 12).

Korku ve adaletin olduğu yerde herhangi bir zorluğun çağırışı köleye uygun bir işkenceden çok, bir babanın verdiği ders sayılır. Bunun içindir ki ermiş Eyüp bile, hırpalanmanın belalarında bulunduğunda şöyle der: “Bunu başlatan beni ezsin, elini kaldırıp beni yıksın” (Eyü. 6, 9), sonra da ekler: “Bir tesellim daha vardır doğrusu, bana acımadan üzüntülere boğması” (Eyü. 6, 10).Tanrı tarafından seçilmiş olanlar için, gerçekten cezanın kendisi büyük bir teselli oluyor, çünkü katlandıkları bir anlık üzüntülerin sayesinde engin adımlarla göksel ermişliğin yüceliğine kavuşma umudu içinde ilerliyorlar. Bunun içindir ki cevahirci, tortulardan arındırmak için, çekiçle altını dövüyor. Bunun içindir ki ısrarla törpü ile kazıyor ki madenin doğal parlaklığı daha açık şekilde ortaya çıkabilsin. Ateş çömlekçinin çömleklerini deniyor, üzüntüler ise adil insanları sınıyor (Sirak 27, 5). Bunun içindir ki ermiş Yakup: “Kardeşlerim, çeşitli denemelerde yüz yüze geldiğiniz zaman, bunu büyük sevinçle karşılayın” (Yak. 1, 2) diyor.

Bu dünyada yaptıkları kötülükler yüzünden geçici bir üzüntüye çarptırılanlar haklı olarak sevinmelidirler, çünkü yaydıkları iyilikler için gökyüzünde sonsuz ödüller onlara ayrılmıştır.Bu yüzden, sevgili ve tatlı kardeşim, etrafını darbeler sararken, dövülürken ve Tanrı’nın gazabı ile cezalandırılırken yüreğinde umutsuzluğa kapılma, ağzından şikâyet mırıltısını kaçırma. Başeğmenin acısı seni tümden sarmasın, korku seni sinirlendirmesin. Yüzünde her zaman huzur hakim olsun ve ruhunda neşe ve ağzından teşekkür eksik olmasın.
Çünkü, sonsuz üzüntülerden kurtarmak amacı ile sevdiklerini geçici olarak hedef tutan tanrısal niyete şükretmek gerekiyor. Yükseltmek için güçten düşürtüyor, tedavi etmek için kesiyor, kaldırmak için yere seriyor.Bunun için, ey sevgili kardeşim, Kutsal Kitap’ın bu gibi ve başkaca tanıklıkları ile ruhunu sabırla güçlendir ve acıdan sonraki neşeyi sevinçle bekle.
Umut seni mutluluğa yükseltsin, sevgi heyecanını ateşlesin, öyle ki akıl bu gerçeklerle dolup, dıştan çektiklerini unutsun, canlansın ve içte gördükleri ile özleşsin.

PETRUS DAMİANUS (1007-1072)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt