Her birimiz, Mesih’in Kilise’sini sevdiği ölçüde Kutsal Ruh’a sahiptir.

Konstantinus Kirillos, çokça zahmetlerinden yorgun düşerek hastalandı ve günlerce hastalığına katlandı. O zaman Tanrı’yı görüp canlandı ve bu şekilde okudu: “Bana Rabbin evine gideceğiz, dediklerinde ruhum neşelendi ve yüreğim coştu (bk. Mez. 121, 1).
Kutsal giysileri giydikten sonra gün boyunca mutluluk içinde oldu ve şöyle dedi: “Bu andan başlamak üzere ben ne imparatorun, ne de bu dünyadaki herhangi bir insanın değil, en yüce Tanrı’nın hizmetkarıyım. Ben varolmuyordum, oysa şimdi varoluyorum ve sonsuzcasına varolacağım. Amin.”

Ertesi gün aziz rahip giysisini giydi ve ışığa ışık katarak kendine Kirillos adını seçti. Bu giysi ile elli gün kaldı.Sonun ve sonsuz istirahate geçmenin saati geldiğinde, Tanrı’ya kollarını kaldırarak, gözyaşlarını dökerek dua ediyordu ve şöyle diyordu: “Tüm meleklerin düzenini ve bedensiz ruhları yaratan, gökleri seren, yeryüzünü sağlamlaştıran ve varolan her şeyi yoktan şekillendiren, isteklerine uyan, senden korkan ve emirlerini uygulayanlara daima kulak veren sen, Rab Tanrım, duamı dinle: layık olmadığım halde ve tüm beceriksizliğime rağmen senin beni başına koyduğun sürünün imanını korumasını sağla.Sana sövenlerin inançsız ve putperest kötülüğünden onu kurtar; Kilise’ni çoğalt ve herkesi birlik içinde bir araya getir.Halkını aziz, gerçek inançta ve doğru dinde tut ve yürekleri öğretinin sözü ile esinle. Çünkü Mesih’in İncil’ini vaaz etmeğe, kardeşlerimizi iyi çalışmalarda yüreklendirmeğe ve seni hoşnut edeni yapmaya bizi seçmen bir armağandır.Bana verdiğini sana iade ediyordum, senin olduğundan; artık güçlü sağın ile onları yönet, kanatlarının gölgesinde onları koru ki, herkes Peder, Oğul ve Kutsal Ruh adını övsün ve yüceltsin. Amin.”

Herkesi aziz öpücükle öptükten sonra şöyle dedi: “Görünmeyen düşmanlarımıza bizi teslim etmeyen, ağlarını yırtan ve bizi yıkmak arzularından kurtaran Tanrı’ya övgüler olsun.”Böylece kırk iki yaşında Rab’de uykuya daldı.Papa, Roma’da bulunan tüm Yunanlıların ve Romalıların bir araya gelip, mumlar taşıyıp, ilahiler okuyup Papa’nın kendisine gösterecekleri saygıdan farklı olmayan bir cenaze ile onurlandırılmalarını emretti ve öyle oldu.

KİRİLLOS KONSTANTİNUS † 869

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt