Mesih’e yönelik sevgimiz ile Mesih’in bize yönelttiği sevgi, karşılıklıdır.

Yaşam armağanından bizi yoksun edebilen ölüm güçlüdür. Bizi yaşamın daha iyi bir kullanışına geri götürebilen sevgi güçlüdür.
Bu bedenin giysisinden bizi soyabilen ölüm güçlüdür. Cansız vücutlarımızı ölümden çekip, bize iade edebilen sevgi güçlüdür.Hiçbir insanın karşı koyamadığı ölüm güçlüdür. Ölümü yenebilen, iğnesini sökebilen, gücünü zayıflatabilen, zaferini yararsız hale getiren sevgi güçlüdür. Bir gün gelecek ve “Nerede, ey ölüm, iğnen?” (bk. Elç. 13, 14; I. Ko. 15, 55) diyebileceğimizde ölüm hakarete uğrayacaktır.

“Sevgi ölüm kadar güçlüdür” (Özd. 8, 6). Çünkü Mesih’in sevgisi ölümün sonudur. Bu yüzdendir ki şöyle diyor: Ben sonun olacağım, ey ölüm; ben felaketin olacağım, ey cehennem (bk. Hoş. 13, 14). Nitekim Mesih’e karşı duyduğumuz sevgi de ölüm kadar güçlüdür. Çünkü eski yaşamın yokedilişi, günahların iptali ve ölü yapıtların terki olduğundan bir çeşit ölüm olmalıdır.Her ne kadar Mesih’in bize duyduğu sevgiye eşit olamayacağını, sönük bir imgesine benzeyeceğini kabul etmek zorunda kalırsak bile, bu sevgi Mesih’le bir tür değiş tokuş olur. İlk olarak bizi O sevdi (bk. I. Yu. 4, 10) ve sevgisinin örneği ile imgesine uygun olabilmemiz, dünyasal insandan soyunup, göksel insana bürünmemiz için bir çağrı olmuştur.

Bizi nasıl sevdiyse, aynı şekilde O’nu sevmeliyiz. Nitekim izlerini sürmemiz için bize bir örnek bırakmıştır (bk. I. Pe. 2, 21).
Bu yüzdendir ki: “Beni kendi yüreğin üzerine bir mühür gibi koy” (Özd. 8, 6) diyor. Seni sevdiğim gibi sev dercesine. Aklında, anılarında, arzularında, iç çekmelerinde, yakarmalarında, inlemelerinde beni de kat.

Ey insan, olduğun her şeyin benden geldiğini unutma. Tüm diğer yaratıklar arasında seni nasıl tercih ettiğimi, hangi saygınlığa yücelttiğimi, şan ve şeref taçlarını sana nasıl giydirdiğimi, meleklerden az daha üstün yaptığımı ve her şeyi ayaklarının altına nasıl serdiğimi anımsa (bk. Mez. 8, 6-7). Salt sana verdiklerimi değil, senin için ne denli korkunç ve haksız acılar çektiğimi anımsa. O zaman sevgini benden esirgemekle, bana ne denli haksızlık ettiğini anlayabileceksin. Seni sevdiğim gibi kim seviyor seni? Seni yaratan ben değil miyim? Seni kurtaran ben değil miyim?

Ey Rab, bu taş yüreğimi çıkart benden. Sök benden bu pörsümüş kalbi. Sünnetsiz bu kalbi yoket. Bana yeni bir yürek, etten bir yürek, arı bir yürek ver! Yürekleri arıtan ve arı yürekleri seven sen, yüreğime sahip ol, konakla onda. Sarıl ona ve onu mutlu et. Herhangi bir zirvemden daha yüksek ol, kendi içtenliğimden daha içten ol. Her güzelliğin örneği ve her kutsallığın örneği olan sen, yüreğimi kendi imgene göre yont! Merhametin çekici ile yont! Yüreğimin Allah’ı ve mirasım, ey sonsuz mutluluğum Allah. Amin (bk. Mez. 72, 26).

BALDOVİNUS (KANTURBURİ’Lİ) († 1190)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt