Sadık bakire Agata, Tanrı tarafından bizlere armağan edildi.

Azize Agata’nın yıllık kutlaması, eski olmakla birlikte güncel de olan bir şehidi şereflendirmemiz için bizi burada bir araya getirdi. Öyle görünüyor ki, bugün bile mücadelesini kazanıyor. Çünkü her gün tanrısal lütfun belirtileri ile taç giydiriliyor ve nişanlarla ödülleniyor.
Azize Agata ölümsüz Tanrı’nın Sözü’nden ve bizler için insan olarak ölen tek Oğlundan doğmuştur. Aziz Yuhanna’nın dediği gibi: “Kendisini kabul edenlere Tanrı’nın çocukları olma hakkını verdi” (Yu. 1, 12).Dinsel ziyafete bizleri davet eden azizemiz Agata, Mesih’in gelinidir. Dudaklarını Kuzu’nun kanı ile kızıla boyayan ve tanrısal sevgilisinin ölümünü derin şekilde düşünmekle ruhunu besleyen bakiredir.Azize’nin giysisi Mesih kanının renkleri ile birlikte kendi bakireliğinin rengini de taşıyor. Böylece Azize Agata’nın örneği gelecek tüm kuşaklar için sonu gelmez muhteşem bir tanıklık oluyor.

Azize Agata gerçekten iyidir. Çünkü Tanrı’ya ait olduğundan, adının değerini ve anlamını taşıdığı, o iyiliğe bizim de katılabilmemiz için Damat’ın yanındadır. Agata, iyiliğin kaynağı olan Tanrı tarafından bizlere armağan edildi.Gerçekten, yüce iyilikten daha yararlı ne olabilir ki? Ve iyiliğin övgüleri ile kutlanılacak başka bir şeyi kim bulabilir ki? Agata’nın anlamı “İyi”dir. Böylece iyiliği, adına ve gerçeğe uygundur. Şahane uğraşıları yüzünden şanlı bir ad taşıyan Agata, bu adında başardığı şanlı uğraşıları bizlere göstermektedir. Agata adı ile de bizi çekmektedir; öyle ki herkes isteyerek onu karşılasın ve örneği ile bir öğretidir ki herkes hiç durmaksızın salt Tanrı olan en gerçek değeri elde edebilmek için karşındaki ile yarışsın.

METODİUS (SİCİLYA’LI) (750-846)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt