Samimi şekilde sevgi uğruna yapılan şey, hiçbir zaman suç sayılmayacaktır.

Neden, ey kardeşlerim, karşılıklı kurtuluş fırsatları kollamakta bu denli ilgisiz davranıyoruz ve birbirimizin yükünü taşıyarak, neden en gerekli gördüğümüz yerde birbirimize yardımcı olmuyoruz? Bize bunu anımsatmak isteyen Havari şöyle der: “Birbirinizin yüklerini taşıyın, böylece Mesih’in yasasını yerine getirirsiniz” (Gal. 6, 2). Ve başka bir yerde ise: “Sevgide birbirinize katlanın” (bk. Ef. 4, 2) diyor. Hiç kuşkusuz Mesih’in yasası budur.

Kardeşimde herhangi bir nedenden dolayı – ister bedenin bir gereksinimi veya özgürlüğü, ister ciddiyetsiz davranışlardan – düzeltilmesi olası olmayan bir şeyi gördüğümde, neden ona sabırla katlanamıyorum? Neden yazıldığı gibi, sevgi ile onu tedavi etmiyorum: Yavruları kucakta taşınılacak ve dizlerde okşanılacak? (bk. Yşa. 66, 12). Yoksa her acıyı çeken, katlanmakta sabırlı olan ve Mesih’in yasasına göre, sevgide hoşgörülü olan o sevginin eksikliğini çektiğim için mi? Azabı ile O, kötülüklerimizi sahiplendi ve merhameti ile acılarımızın yükünü taşıdı (bk. Yşa. 53, 4), taşıdıklarını severek ve sevdiklerini taşıyarak. Buna karşın, muhtaç olan kardeşine düşmanca saldıran ya da türü ne olursa olsun, güçsüzlüğüne tuzaklar kuran, hiç kuşkusuz şeytanın yasasına uyar ve bunu uygular. Bunun için birbirimize anlayış gösterelim ve güçsüzlüğe meydan okuyarak ve yalnızca günaha baskı yaparak, kardeşliği uygulayalım.

Tanrı’ya en hoş olan davranış, şekil ve biçiminde değişik olmakla birlikte, büyük bir içtenlikle Tanrı sevgisini ve onun uğruna, kardeş sevgisini izleyendir.Her şeyin yapılmasında veya yapılmamasında, değiştirilmesinde veya değiştirilmemesinde geçerli olan tek ölçü sevgidir. Her hareketi yönlendirecek yöntemdir, ulaşılacak amaçtır. Ona uyarak veya ondan esinlenerek hareket edildiğinde, hiç bir şey uygunsuz değildir ve her şey iyidir.Bu sevgiyi bize, sevgisiz iken bizden hoşnut olamayan, o olmazsa hiç bir şeyi yapamadığımız, yaşayan ve hüküm süren, sonsuz yüzyılların Tanrı’sı var etmeye yanaşsın. Amin.

İSHAK (YILDIZ MANASTIRININ BAŞKEŞİŞİ) († 1147)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt