Seni aramamı öğret bana ve aradığımda göster kendini.

Cesur ol, sefil ölümlü, kısa süre için uğraşılarından kaç, fırtınalı düşüncelerini terket. Bir an için ağır dertlerini uzaklaştır ve yorucu faaliyetlerini bir yana koy. Biraz da Tanrı ile meşgul ol ve O’nda huzur et. Ruhunun içtenliğine gir, Tanrı ve seni O’nu aramaya yardım eden hariç, her şeyi uzaklaştır ve kapıyı kapadıktan sonra, O’nu ara. Ey yüreğim de şimdi tüm benliğinle, şimdi Tanrı’ya: “Yüzünü arıyorum, de; senin yüzünü arıyorum, ey Rab” (Mez. 26, 8). Rab Tanrım, öğret gönlüme seni nerede ve nasıl arayacağını, nerede ve nasıl bulacağını.
Rabbim, sen burada değilsen, burada olmayan seni nerede arayacağım? Şayet her yerdeysen, neden seni hiç bir zaman göremiyorum? Kuşkusuz sen erişilmez bir ışıkta kalıyorsun.

Ya nerede bu erişilmez ışık, veya ona nasıl yaklaşabileceğim? Onda seni görebilmem için beni kim götürecek ona, kim rehberlik edecektir? Bundan başka seni hangi işaretlerle, hangi yüz ile arayacağım? Sana karşı olan sevgisiyle azap çeken ve yüzünden uzak yere atılan hizmetçin ne yapacaktır? Seni görmeyi arzu ediyor, fakat yüzün ondan uzaktır. Yaklaşmayı amaçlıyor, oysa konutun erişilmezdir. Seni bulmak için can atıyor ve yerini bilmiyor. Seni arayacağına söz veriyor ve yüzünü tanımıyor.

Rab, sen Tanrımsın, Rabbimsin ve ben seni hiç görmedim. Sen beni yarattın ve yeniden yarattın. Tüm mülklerimi bana verdin ve ben seni daha tanımıyorum. Seni görmek için yaratılmışım ben ve henüz yaratılışımın nedeni olan şeyi yapmadım.Ya sen, Rab, ne zamana kadar bizi unutacaksın, ne zamana kadar bakışını bizden esirgeyeceksin? Ne zaman bize bakacaksın ve arzumuzu yerine getireceksin? Gözlerimizi aydınlatıp, yüzünü bize ne zaman göstereceksin? Ne zaman kendini bize geri vereceksin?Bak, Rab, arzumuzu yerine getir, aydınlat bizi, kendini bize göster. Kendini yeniden bize ver ki, yararımız olsun: Sensiz çok kötü oluyoruz. Uğraşılarımıza, sana yönelik gayretlerimize acı: sensiz hiçbir değerimiz yoktur.
Seni aramamı öğret bana ve aradığımda göster kendini: bana öğretmezsen seni arayamam, kendini göstermezsen bulamam. Seni arzu edip arayayım ve aradığımda arzulayayım, seni severek bulayım ve bulunca seveyim.

ANSELMUS (CANTERBURİ’Lİ) (1033-1109)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt