Tanrı’nın sözü kötülükleri söker, erdemli olmaya teşvik eder ve iyi niyetli ruhları bilgi ile zenginleştirir.

Gregoriyen Reformuna en çok etkide bulunanlar arasında Norbertus çok haklı olarak özel bir yer işgal etmektedir.
Rahip sınıfının uygun şekilde hazırlanmış olmasını, gerçekten İncil’e göre yaşamasını ve İncil’i vaazetmesini, iffetli ve yoksul olmasını, “yeni insanın giysi ve donatımını taşımasını, biri dinsel giyside, diğeri rahipliğin haysiyetinde “ve sonunda “Kutsal Kitap’ı uygulamasını ve rehber olarak Mesih’i almasını” istiyordu. Rahiplere üç şeyi önerirdi: “sunak ve Tanrısal Ayinler için temizlik, manastır yaşamında suçların ve dikkatsizliklerin düzeltilmesi, yoksullara karşı konukseverlik”.

Manastırda Havarilerin yerini tutanlara, Havarilerin döneminden beri hiç kimsenin bu denli kısa bir süre içinde bir araya getirmeye başaramadığı sayıda, bir inanç sahibi kalabalığını kusursuzluğa susamış erkek ve kadınları katmak istedi.Başepiskopos tayin edildiğinde, Ventler (Lusace) bölgesini inanca götürmek için, rahip kardeşlerini yanına çağırdı. Başepiskoposluk bölgesindeki rahip sınıfını da halkın ayaklanmasına ve galeyana gelmesine rağmen reforma ulaştırabilmek için uğraştı.

Başlıca kaygısı, Kilise içindeki seçimlerin özgürlüğü bir yana, Papalık ile İmparatorluk arasındaki iyi ilişkileri sağlamlaştırmak ve çoğaltmak oldu. Her ikisi de uğraşısından öylesine memnun kaldılar ki, Papa II. İnocentius bir mektubunda ona şunları yazdı: “Papalık seni içtenlikle kutluyor, bu denli dindar oğlum!” ve İmparator onu İmparatorluğun başbakanı (şansöliye) ilan etti.
Tüm bunları korkusuz bir inançla gerçekleştirdi.“Clairvaux’lu Bernard’ta nasıl ki merhamet parlıyorsa, Norbertus’ta inanç parlıyor” derlerdi.
Davranışlarında kibarlığı hiç eksik etmedi. Nitekim herkese nazik davranırdı, “büyüklerle büyük ve küçüklerle küçük.”
Sözü son derece etkiliydi. Sürekli olarak Tanrısal gerçekleri gözlemlediğinden, sürekli olarak da onları derin derin düşünür ve korkusuzca yayardı. “Tanrı’nın yakıcı sözü kötülükleri söker, erdemli olmaya teşvik eder ve iyi niyetli ruhları bilgi ile zenginleştirir.”

NORBERTUS (1080-1134)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt