Tüm dünya Meryem’in yanıtını bekliyor.

Söyleneni işittin, ey Bakire; bir oğul doğuracaksın, ama bir erkekten değil, işte işittiğin gibi, Kutsal Ruh’tan. Melek ise vereceğin yanıtı bekliyor. Kendisini gönderene geri dönme zamanı geldi. Biz de bekliyoruz, ey Melikemiz. Mahkumiyet yargısının ezikliği ile bir acıma sözü bekliyoruz. Bak işte, kurtuluşumuzun bedeli senin elinde. Sen razı ol ve o an özgür olacağız. Hepimiz Tanrı’nın ebedi Kelam’ında yaratıldık, ama ölüm içimizi kemiriyor. Tekrar yaratılmamız için, tekrar yaşama dönmemiz için, senin kısa bir yanıtın yeterli.

Bahtsız soyu ile cennetten sürülen Adem, gözyaşları içinde yanıt vermen için yalvarıyor, ey müşfik Bakire. İbrahim yalvarıyor, Davut yalvarıyor, Atalar, ölüm gölgesi ülkesinde bekleyen Ataların hepsi yalvarıyor. Bu yanıtı tüm dünya bekliyor, ayaklarına kapanmış olarak. Bu bekleyiş sebepsiz değil, çünkü acı çekenlerin avunması, tutsakların özgürlüğe kavuşması, mahkumların serbest bırakılması, kısaca tüm Adem oğullarının, senin tüm soyunun kurtuluşu yanıtına bağlı.Artık gecikme, ey Bakire Meryem; meleğe hemen cevabını bildir. Daha doğrusu melek aracılığı ile Rabbe yanıtını bildir. Tek bir sözle yanıt ver ve Kelam’ı misafir et. Sen bir tek söz söyle, rahmine düşsün. Sen geçici bir söz söyle ve ölümsüz Sözü bağrına bas.

Gecikmenin anlamı ne? Korkmanın anlamı ne? İnan, inancına göre konuş ve tüm varlığınla ağırlamaya hazır ol. Tevazun cüretkar olsun, çekingenliğin güven dolu. Bakir kalbinin saflığı, bu anda elbette ihtiyatı gözardı edemez. Ancak bu emsalsiz karşılaşmada kasıntı endişesine kapılma, ihtiyatlı bakire. Çekingenliğin Tanrı’yı hoşnut etti. Ancak şimdi rıza göstermekte acele etmen daha da gerekli. Ey mutlu Bakire, kalbini imana, dudaklarını kabul sözüne, bağrını Yaratıcı’ya aç.İşte bak, tüm ulusların özlemi dışarda kapına vuruyor. Ya sen geciktikçe O yoluna devam etseydi; seni yeniden, gözyaşları içinde kalbinin sevdiğini aramaya mecbur etseydi? Kalk, koş, kapıyı aç. İmanınla kalk, iradesine uyma telaşı ile koş, rızan ile kapıyı aç ona. “İşte, ben Rabbin hizmetkarıyım; herşey senin dediğin gibi olsun” dedi (Luk. 1, 38).

BERNARDUS (1090-1153)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt