Yaşamın meyvesi, umut ve elde edilen yücelikle bizde adaleti artırır.

Her gün çok kutsal Bakire’ye, meleğin “Selam”ı ile inançla selam verdiğimizde buna “ve kucağının meyvesi kutsanmış olsun”u da ekleriz. Bu son sözcükler Elizabet’in, Bakire’nin selamına vermiş olduğu yanıttır.Elizabet, meleğin verdiği selamın sonunu tekrarlarcasına devam ediyor: “Kadınlar arasında mübarek bulunuyorsun, senin rahminin ürünü de mübarektir” (Luk. 1, 42). Yeşaya’nın da sözünü ettiği ürün budur: “O gün Rabbin filizi güzel ve izzetli olacak, yerin meyvası çok iyi ve güzel olacak” (Yşa. 4, 2). Bu meyva İbrahim’in soyundan,

Rabbin filizi ve İşay’ın kökünün çocuğu, katıldığımız yaşamın ürünü olan İsrail’in Azizi’nden başka ne olabilir?Gerçekten tohumunda kutsanmış ve filizinde kutsanmış, çiçeğinde kutsanmış, armağanında kutsanmış ve sonunda teşekküründe ve övgüde kutsanmış. İbrahim’in tohumu Mesih, bedene göre Davut’tan doğmuştur.İnsanların arasında salt O, her iyilikte kusursuzdur. Her adaleti yalnız başına uygulayabilmesi için ona Ruh ölçüye bakmaksızın verilmiştir. Gerçekten yazıldığı gibi, O’nun adaleti tüm milletler için yeterlidir: “Çünkü toprak kendi goncasını nasıl çıkarır ve bahçe kendi içine ekinleri nasıl yerden bitirirse, Rab Yehova da bütün milletlerin karşısında salahla hamdini öyle bitirecektir” (Yşa. 61, 11). Kutsanmalarla zenginleştirildikten sonra yüceliğin çiçeği güzelleştirdiği adaletin tohumu gerçekten budur. Oysa hangi yüceliğin? Düşünülemeyecek kadar yüce. Nitekim filizlerden biri İşay’ın kökünden çıkmaktadır. Nereye kadar? Azamisine kadar; çünkü İsa Mesih, Peder Allah’ın yüceliğindedir.

Rabbin tohumu süs ve şan, toprağın meyvesi de ulu olsun diye, görkemi göklerin üzerine yükseldi.Bu meyveden ne gibi yararlar bekleyebiliriz? Kutsanmış meyvenin kutsanmasından başka ne olabilir ki? Nitekim kutsanmanın meyvesi bu tohumdan, bu filizden, bu çiçekten oluşuyor ve bize kadar geliyor. İlk anda affedilmenin lütfu ile sanki bir tohum gibi; sonra adaletin çoğalması için bir filiz gibi; sonunda, umut ve elde edilen yücelikle çiçek açıyor. Allah tarafından ve Allah’ta kutsanmış; öyle ki, Allah onda yüceltilmiş olsun. Bizler için de kutsanmış; çünkü onun tarafından kutsanmakla onda yüceltilmiş oluyoruz. Allah, İbrahim’e verdiği sözle tüm insanların kutsanmasını ona vermiştir.

BALDOVİNUS (KANTURBURİ’Lİ) († 1190)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt