Başkalarını feda etmeden ve sömürmeden özgürlüğümüzü istiyoruz.

Sevgili oğlum, ilk önce seni tüm yüreğin ve tüm gücün ile Rab’bi sevmen için öğütlüyorum. Bunsuz kurtuluş yoktur.
Oğlum, Tanrı’nın hoşuna gitmeyen her şeyden, yani her ölümcül günahtan uzak kalmalısın. Ölümcül bir günah işlemektense her çeşit işkence altında acı çekmen daha iyidir.

Bundan başka, şayet Rab herhangi bir zorlukla karşılaşmana izin verirse, ona alçakgönüllülükle teşekkür etmen gerekiyor; yalnız dikkat et ki, kibirden ya da başka bir nedenden dolayı Tanrı ile çatışmayasın veya kendi nimetleri ile hakaret etmeyesin.Kilise’nin törenlerine dindarlıkla ve kendi isteğinle katıl. Etrafına dalgın dalgın bakma ve çene çalmaya dalma, fakat gerek dudaklarınla gerekse yüreğinle Rabbe derin derin içten düşünerek dua et. Yoksullara, sefillere ve acı çekenlere karşı yüreğin merhametli olsun. Elinden geldiği kadar onları teselli et ve yardımda bulun. Sana bağışladığı tüm nimetler için Tanrı’ya şükret ki, daha yücelerini almaya layık olasın. Buyruklarına dürüstükle uy ki, sağa veya sola sapmadan daima adalet yolunda olasın. Tercihen ve gerçekten emin oluncaya dek zenginden çok yoksuldan yana çık.Öyle bir dikkat ve ilgi göster ki tüm uyrukluların, özellikle Kilise’den ve dinden olanlar adalet ve barış içinde olsunlar.

Annemiz olan Roma Kilisesine ve tinsel bir babaya gibi, Yüce Papa’ya bağlı ve itaatkar ol. Uğraş ki her günah, özellikle küfür ve sapkınlık, bölgenden uzaklaştırılmış olsun.Sevgili oğlum, iyi bir babanın oğluna verebileceği tüm kutsamalar senin olsun. Kutsal Üçlü-Birlik ve tüm azizler seni her kötülükten korusunlar. Rab, isteklerine boyun eğmen için, sana lütufunu bağışlasın, öyle ki aracılığınla onurlansın ve yücelsin ve bu yaşamdan sonra onu görmemiz, sevmemiz ve sonsuzcasına onu övmemiz için hepimizin bir arada O’na ulaşmamızı sağlasın. Amin.

LUDOVİKUS (KRAL) (1214-1270)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt