Bizi kendin için yaptın ey Rab.

Tüm arzularımız, sonsuz yaşamda, gerçekleştiğinde inanç sonuna erecektir. “İman ikrarında, “Sonsuz yaşam. Amin” sözleriyle sonuçlanan o gerçekler dizisi, artık inanç konusu olmayacaktır.Sonsuz yaşamda gerçekleşen ilk şey, insanın Tanrı ile birleşmesidir.
Çünkü Tanrı’nın kendisi, tüm çalışmalarımızın ödülü ve sonucudur: “Ben kalkanınım ve mükafatın çok büyük olacaktır” (Yar. 15, 1). Bu birleşme daha sonra, kusursuz görmeye dönüşür: “Şimdi her şeyi aynada silik bir görüntü gibi görüyoruz; ama o zaman yüzyüze görüşeceğiz” (I. Ko. 13, 12).

Peygamber’in dediği gibi sonsuz yaşam, en yüce övgüde olur: “Sevinç ve mutluluk onda olacaklar, teşekkürler ve övgü ilahileri de” (Yşa. 51, 3). Arzunun kusursuz tatmininde de oluyor. Çünkü orada, her ermiş arzu ettiğinden, umut ettiğinden çok fazlasına sahip olacaktır. Nedeni ise, bu yaşamda hiç kimsenin arzularını tatmin edemeyeceği ve yaratılan hiçbir şeyin insanın arzularını karşılamayacağındadır. Onu yalnızca Tanrı besleyebilir; hatta çok ötelere, sonsuzluğa dek. Bunun içindir ki, insanın arzuları yalnızca Tanrı’da karşılık bulabiliyor. Çünkü Augustinus’un dediği gibi: “Bizi kendin için yaptın, ey Rab, ve yüreğimiz sende istirahat etmeyince huzursuzdur.”

Vatanda azizler Tanrı’ya kusursuz şekilde sahip olacaklardır. Bunun sonucu olarak, her arzularının zirvesine ulaşacaklar ve yücelikleri umutlarını aşacaktır. Bunun içindir ki Rab: “Rabbinin sevincine katıl” (Mat. 25, 21) diyor ve Augustinus ekliyor “Sevincin tümü ermişlere girmeyecektir; fakat ermişlerin tümü sevince gireceklerdir. Yüceliğin göründüğünde tatmin olacağım” ve de: O arzunu iyiliklerle tatmin ediyor.” Mutluluk getirebilecek orada varoluyor, hem de yüksek derecede. Zevkler aranılıyorsa, en üstün ve kesin olanı orada olacaktır. Çünkü en üstün değerdir, yani Tanrı’dır: “Sağındaki sonsuz tatlılık” (Mez. 15, 11).

Sonsuz yaşam sonuçta, tüm azizlerin sevinçli kardeşliği oluyor. Son derece zevkli bir ruh birleşmesidir. Çünkü herkes tüm diğer ermişlerin zenginliklerine sahip olacaktır. Herkes kardeşini kendi gibi sevecek ve bu yüzden kendiymiş gibi, başkalarının varlıklarından yararlanacaktır.Böylece tek bir kişinin sevinci, tüm diğer ermişlerin sevincinden kat kat büyük olacaktır.

THOMAS (AQUINO’LU) (1225-1274)

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Şu anda burada değiliz. Ama bize e-posta gönderebilirsiniz, en kısa zamanda size geri dönüş yaparız.

Not readable? Change text. captcha txt